česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahraniční akvizice emirátských investičních fondů mohou být příležitostí pro české firmy

Emirátské státní investiční fondy (v angličtině sovereign wealth funds – SWF) ukrývají obrovské bohatství. Odhadem se v nich nachází více než 2 000 miliard USD. Pro srovnání: český státní rozpočet pro rok 2024 je necelých 100 mld. USD. Zahraniční investice SWF jsou integrální součástí strategie vlády SAE s cílem posílit mezinárodní pozici a vliv země, diverzifikovat národní hospodářství a dosáhnout udržitelnosti ekonomického modelu SAE po odeznění ropné éry. Fondy jako je Mubadala, ADIA nebo ADQ aktuálně posilují své zahraniční akvizice ve strategických sektorech jako je energetika, dopravní a digitální infrastruktura, zpracovatelský high-tech průmysl, obranný, letecký a vesmírný průmysl, potravinová bezpečnost či umělá inteligence a kvantové výpočty. Aktivity emirátských SWF mohou představovat zajímavé příležitosti i pro Českou republiku, a to jak státní instituce, tak soukromý sektor.   

Jedna z posledních akvizic ADQ názorně ilustruje aktuální zaměření emirátských SWF. Fond ADQ odkoupil 49% podíl v aktivech australské investiční skupiny Plenary Group, která se zaměřuje především na dopravní infrastrukturu. Celková aktiva skupiny Plenary Group dosahují hodnoty 25 mld. USD a jsou lokalizována nejen v Austrálii, ale i v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Čerstvý kapitál ADQ umožní realizaci několika rozsáhlých infrastrukturních modernizačních projektů v Austrálii i v regionu GCC v oblasti veřejné železniční a příměstské dopravy. Emirátští investoři si od svého vstupu do Plenary Group slibují dlouhodobou návratnost kapitálu a stabilní, dlouhodobé a pravidelné příjmy. Mezi oblasti největšího zájmu pro fond ADQ patří obecně energetika (generace z OZE, jaderná energetika, přenosové soustavy a distribuce), agrární průmysl a potravinová bezpečnost (vlastní farmy po celém světě, včetně Evropy), zdravotnický a farmaceutický průmysl, letecká doprava (vlastník Etihad Airways), finanční služby a bankovnictví, či pohostinství.

Dalším významným emirátským SWF je fond Mubadala Investment Company, který se zaměřuje na investice do širokého spektra oblastí a sektorů jak v SAE, tak v zahraničí (75 % investic Mubadala je alokováno mimo SAE v zahraničí). V segmentu private equity fond Mubadala aktuálně vyhledává investice zejména do energetiky, finančních služeb či technologických společností (software, polovodiče, AI, atd.). Při investicích do energetiky přitom Mubadala vyhledává zejména obnovitelné a čisté zdroje energie a diverzifikaci portfolia. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Masdar fond Mubadala například vlastní jedny z největších solárních a větrných parků v Anglii a Španělsku. Mubadala preferuje pozici minoritního, ale proaktivního akcionáře, který spoluurčuje směřování spoluvlastněných podniků. Ideální velikost akvizic v segmentu energetické infrastruktury bývá typicky v řádu 200 – 250 mil. USD, avšak fond má zkušenosti i s investicemi v řádu jednotek miliard USD. V portfoliu Mubadala jsou např. plynovody a ropovody v GCC, plynovody a ropné či LNG terminály v USA, solární elektrárny a infrastruktura v Indii (Tata Renewables), atd. Dalším zajímavým segmentem a byznysovou příležitostí jsou pro Mubadalu investice do informačních a telekomunikačních technologií, jako jsou datová centra, AI, backend a telco infrastruktura, opět ideálně v hodnotě 200 – 250 mil. USD za akvizici (Mubadala např. nedávno dokončila investici ve výši 1 mld. USD do klastru datových center v Indii).

Jedním z hlavních investorů v oblasti obnovitelné a čisté energie je korporace Masdar, založená v roce 2006 fondem Mubadala. Masdar má za úkol docílit přechod primárně uhlovodíkové ekonomiky SAE na „zelenou“ ekonomiku založenou na bezemisních energetických zdrojích. Společnost  je rozvoj a akvizice solárních, větrných, vodíkových či kombinovaných projektů v SAE a v zahraničí. Společnost má aktiva v hodnotě přesahující 30 mld. USD ve 40 zemích světa. Je vlastníkem či spoluvlastníkem desítek velkých a významných projektů, např. solárních parků (systémy PV i CSP) v SAE, Egyptě, Jordánsku, Maroku, sub-Saharské Africe, ostrovech Pacifiku a Karibiku, a větrných farem ve Spojeném království, Ománu, Jordánsku, EU, USA, Saudské Arábii a ostrovech Pacifiku. Do portfolia společnosti spadají i projekty integrující úložné a bateriové systémy, projekty zaměřené na waste-to-worth či projekty zaměřené na zelený vodík. Masdar například v současnosti staví největší samostatný solární park na světě s kapacitou 1,5 GW nacházející se nedaleko Abu Dhabi. Předsedou představenstva společnosti Masdar je Sultan Ahmed Al Jaber, který je zároveň ministrem průmyslu a pokročilých technologií SAE a předsedal konferenci COP 28 v prosinci 2023.

Pro českou vládu, soukromé finanční a investiční skupiny a firmy mohou emirátské SWF představovat zajímavou příležitost získání velkého objemu kapitálu a synergií plynoucích z partnerství se silnými mezinárodními institucemi s vlivem a letitými zkušenostmi ze světa mezinárodních investic a financí. SWF jako jsou ADQ či Mubadala navíc v rámci partnerství vyhledávají roli minoritního podílníka a podporují realizaci finančně nákladných modernizačních a transformačních projektů zacílených na zvyšování socioekonomické úrovně cílové země (za předpokladu finanční návratnosti investice a splnění určitých dalších parametrů). Velvyslanectví ČR v Abu Dhabí je v rámci své stykové činnosti a práce s českými firmami v kontaktu s některými SWF z emirátu Abu Dhabi. Vhodnou příležitostí pro projednání konkrétních investičních návrhů s fondy jako je Mubadala či ADQ jsou kromě individuálních jednání v SAE, které česká ambasáda dokáže zařídit, zejména návštěvy různých podnikatelských misí v SAE a v ČR plánovaných na letošní rok. Bližší informace může poskytnout ekonomický rada velvyslanectví.

Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad ČR v Abu Dhabi