français  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podvodná internetová inzerce

(Archivní článek, platnost skončena 28.01.2022.)

Velvyslanectví ČR v Abuji eviduje případy podvodných internetových inzercí, za nimiž bohužel často (avšak nejen) stojí pravděpodobně občané Nigérie a Kamerunu. Přesto, že adresy podvodných příjemců plateb nebo zboží byly v těchto zemích, bylo současně na základě dohledání počítačových IP adres několikrát zjištěno, že komunikace probíhaly z Velké Británie, či z USA.

ZÚ byl v minulosti kontaktován žádostmi českých občanů o pomoc při řešení případů vzniklých na základě inzercí např. na stránkách aukro.cz , hyperinzerce, megainzerce, zvirata.azinzert, eBay, alibaba.com. Často se jednalo o nabídky exotického ptactva a jiných „domácích mazlíčků“ a také finančních úvěrů směrem do ČR, a naopak svatebních šatů, play station, notebooků a fotoaparátů směrem do Afriky. V poslední době se stala módou štěňata (nejčastěji sibiřský huskie).

Na základě empirického vyhodnocení dosavadních poznatků lze konstatovat, že:

-         U prodeje živých domácích zvířat z Kamerunu a okolních zemí (snad vyjma akvarijních rybek) do ČR se vždy jednalo o pokus o podvod.

-         Je zcela nesmyslné zasílat na základě internetových inzercí zboží do zemí západní Afriky a následně očekávat platbu.

-         Nedoporučujeme zasílání prostřednictvím spedičních společností, které nemají v Nigérii (zemi příjemce) zastoupení (např. u zásilky DHL do Nigérie se lze pokusit o zablokování předání podvodnému příjemci, totéž již nelze provést se zásilkou zaslanou obyčejnou poštou). 

-         V případě platby PayPalem se nelze spoléhat na „potvrzení, že platba byla odeslána“, ale je nutno fyzicky zkontrolovat její doručení na účet a teprve pak odeslat zásilku.

Podvodníci jsou rafinovaní, vymýšlejí si bohaté a květnaté historky a konstrukce, dokáží se vcítit „do kůže“ prodávajícího.