Velvyslanectví České republiky v Abuji

česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojový projekt v nigerijském sirotčinci

(Archivní článek, platnost skončena 05.04.2014.)

Česká republika darovala vybavení pro šicí a pekařskou dílnu v sirotčinci v Gwagwaladě

Nigérie je nejlidnatější africkou zemí (154 mil. obyv.), z toho polovina obyvatel je mladší 18 let. Problémem je zejména chudoba a nedostatek pracovních příležitostí, Nigérie je podle indexu lidského rozvoje 145. zemí z 172 sledovaných. Nejvíce jsou chudobou ohroženy děti a mladiství bez rodin, pro které se placené školství a zdravotní péče stává nedostupnými. Podle statistik UNICEF z r. 2009 v zemi žije odhadem 12 miliónů sirotků ve věku 0-17 let.

ZÚ Abuja v r. 2011 z prostředků na zahraniční rozvojovou spolupráci financoval dva malé lokální rozvojové projekty. Prvním projektem bylo dodání úpravny pitné vody komunitě v oblasti Koko, Delta state.

Druhým projektem bylo dodání vybavení šicí a pekařské dílny v siročinci Anawim Home v Gwagwaladě, která leží 65km jihovýchodně od Abuji. Anawim Home je nezisková charitativní organizace vedená misijními sestrami, které se starají o 57 klientů centra - sirotků, nezletilých matek a postižených mladistvých. Do centra dále docházejí děti ulice a prostitutky na testování HIV/AIDS. Centrum dětem a mladistvým poskytuje přístřeší, jídlo, oblečení, základní lékařskou a psychosociální péči a nyní i rekvalifikační kurzy.

V rámci projektu byl zakoupeny šicí, entlovací a pletací stroje do šicí dílny a hnětače, generátor, nádobí a další vybavení pro pekařskou dílnu. Klienti centra, kteří ukončili školní docházku, se budou moci v dílnách naučit dovednosti, díky kterým získají vlastní zdroj obživy a nebudou tak závislí na nejistém přivýdělku, který místním poskytuje hlavní silniční tah Abuja-Lagos.

Slavnostní otevření projektu se konalo 26.10.2011 za účasti zástupců vedení Gwagwalady, Anawim Home a ZÚ Abuja. Děti si připravily vystoupení tradičních nigerijských tanců a za českou stranu vystoupili dudáci z Domažlicka.

Doplnění:

Dne 3.3.2012 bylo slavnostně vyřazeno prvních sedm absolventů kurzu vaření a pečení. Fotografie z prezentace výrobků a předávání osvědčení o absolvování kurzu si můžete prohlédnout na našem Facebooku.

 

Galerie


MLP Gwagwalada 2011