english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozor na "krásky v nesnázích"

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2014.)

Občané České republiky by měli být obezřetní při kontaktu s osobami ze západní Afriky, se kterými navázali vztah přes internet. Korespondenti, kteří velmi záhy začnou probírat intimní témata a neúměrnou rychlostí mění nezávazný přátelský vztah na vztah romantický, jsou často podvodníci předstírající různé identity, zpravidla krásek v nesnázích. Tito lidé s vyhlédnutou obětí několik týdnů až měsíců komunikují a emocionálně ji zpracovávají, aby ji následně požádali o finanční prostředky.

Abyste se tomuto osudu pokud možno vyhnuli, uvědomte si, že je internet anonymní a Vy tedy NEVÍTE skutečné jméno, věk, rodinný stav, národnost, ani pohlaví svého korespondenta. Zvažte i fakt, že jsou tyto podvody tak časté, že má Velvyslanectví České republiky v Akkře pádný důvod sepsat toto varování.

 Přečtěte si, prosím, následující neúplný seznam typických rysů těchto případů. Pokud se Vám některé z nich zdají povědomé, stali jste se pravděpodobně obětí internetového podvodu.

 • Se svou přítelkyní/ snoubenkou jste se potkali on-line

 • Nikdy jste se osobně neviděli

 • Vaše přítelkyně/ snoubenka Vám velmi záhy vyznala lásku

 • Vaše přítelkyně/ snoubenka je sužována zdravotními problémy, které od Vás vyžadují finanční půjčky

 • Návrat Vašich finančních prostředků Vám byl přislíben po dovršení její plnoletosti a získání údajného dědictví (v podobě zlata a drahokamů, či peněžních prostředků na zahraničním účtu)

 • Zaslal jste do některé země západní Afriky peníze na víza a letenky, ale zdá se, že se Vaše partnerka přesto nemůže ze své vlasti dostat

 • Když se Vaše přítelkyně snažila opustit zemi, byla zadržena imigračními úředníky, kteří vyžadují zaplacení poplatků, nebo úplatků

 • Váš korespondent používá v angličtině při psaní zájmena já (I) malé písmeno "i" a celkově není jeho psaný projev v souladu s jeho předpokládaným životním stylem a vzděláním

 Pokud má Váš on-line vztah některé z těchto rysů, jedná se o podvod se snahou zneužít Vašich citových vazeb a soucitu a vytěžit z Vás finanční prostředky.

Velvyslanectví České republiky v Akkře Vám proto doporučuje, abyste lidem, které jste v životě neviděli, žádné peníze nezasílali. V případě, že je zašlete, nezískáte je již nikdy zpět, protože tento typ kriminality není pro místní policii prioritou, i kdyby měla prostředky k jeho řešení. 

Nenechte se také strhnout snahou podvodníků vyburcovat Vás k unáhleným platbám. Jakákoli údajná krize je jen snahou omezit čas ve kterém si můžete ověřit pravdivost informací. 

Pokud Vám někdo bude tvrdit, že získal od Velvyslanectví České republiky v Akkře vízum, nebo Vám byly zaslány úředně vypadající dokumenty, neváhejte se na velvyslanectví obrátit a získané informace si ověřit na emailu: accra@embassy.mzv.cz