česky  english 

rozšířené vyhledávání
hydropower
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Addis Abeba - konference o hydro-energetice s účastí českých firem

Ve dnech 15. – 18. dubna 2013 se v sídle Africké unie konala mezinárodní konference a výstava nazvaná Africa 2013: Water Storage and Hydropower Development for Africa. Konference se účastnilo zhruba 550 delegátů a vystavovatelů ze 70 zemí. Jednalo se o první akci tohoto druhu v Africe a pořadatelé plánují její uskutečnění každé dva roky, vždy v sídle AU v Addis Abebě.

Hlavními panelisty prvního bloku jednání byli místopředseda etiopské vlády Demeke Mekonnen (v zastoupení za premiéra Hailemariama Desalegne), ministr vodních zdrojů a energetiky Alemayehu Tegenu, komisařka AU pro infrastrukturu a energetiku Elham M.A. Ibrahim či ministryně nově zřízeného ministerstva vody a hygieny Burkiny Faso Mamounata Belem/Oeédraogová. Během tří dnů proběhlo celkem 125 odborných a regionálních prezentací z oboru vodního hospodářství a hydroenergetiky.

Mottem a hlavním důvodem konání konference byl velký a doposud nevyužitý potenciál Afriky v oblasti hydroenergetiky. Afrika v současnosti využívá svůj celkový vodní potenciál ze 7 % na rozdíl od 75 % v případě Evropy a 69 % USA. Objem využitelné vody v Africe je odhadován na 40 000 km³, avšak využito je zhruba 4 000 km³. Pouze 3,3 % z celkového počtu 50 000 přehrad na světě se nachází v Africe. Přitom již 16 % světové produkce elektřiny pochází z vodních zdrojů. Afrika současně čelí rostoucímu počtu obyvatel a s ekonomickým rozvojem také rychle rostoucí poptávce po energii. Rozvoj moderního vodního hospodářství a energetiky tudíž souvisí zcela primárně se sociálně-ekonomickým rozvojem kontinentu stejně jako udržitelností rozvoje v souladu s ochranou životního prostředí. 

Výstavy se účastnili zástupci českých firem Mavel a ČKD Blansko Engineering. Společnost Mavel Benešov se specializuje na menší a střední vodní turbíny a je jednou z firem úspěšně působících v tomto sektoru v Africe (realizace projektu Bugoye v Ugandě).

ČKD Blansko Engineering patřící ke slovinské skupině Cimos Group/Litostroj Power se zaměřuje na střední a větší projekty až do výkonu 350 MW na turbínu. S předsedou představenstva společnosti byly diskutovány možnosti v Etiopii, Jižním Súdánu, Ugandě a v Keni.