Velvyslanectví České republiky v Addis Abebě

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Africká unie - program Partnerství EU-Afrika pro infrastrukturu

Dne 25. dubna 2013 se v sídle Africké unie konalo páté společné zasedání Partnerství EU-Afrika pro infrastrukturu. Zasedání se účastnilo přibližně šedesát představitelů velvyslanectví členských států Africké unie a EU, firem a institucí. Hlavním pozvaným hostem byl viceprezident Evropské investiční banky (EIB) Pim van Ballekom.

Vedoucí delegace EU při Africké unii Gary Quince ve svém příspěvku připomněl, že jednou z priorit spolupráce EU s AU je rozvoj infrastruktury prostřednictvím programů jako je ITF či Neighborough Investment Facility (http://ec.europa.eu/europeaid/where/neighbourhood/regional-cooperation/irc/investment_en.htm) zaměřený na oblast severní Afriky.

Celková výše přislíbených financí pro ITF, včetně příspěvků členských zemí EU, rozvojových institucí a bank je 746,4 mil. EUR. Podpora tzv. blendingu grantů a nástrojů ITF s finančními nástroji EIB, Africké rozvojové banky či komerčních bank umožňuje propojení různých druhů nástrojů financování, které by samy o sobě nebyly zdaleka tolik efektivní.

Základními sektory, které ITF podporuje je energetika, dopravní infrastruktura, voda a sanitační projekty a ICT. Mezi příklady projektů v rámci ITF byla zmíněna podpora tak rozličných projektů jako jsou mobilní technologie, telemedicína, geotermální energie, hydroenergetika, sanitace pitné vody, východoafrický transportní koridor, výstavba vedení vysokého napětí v západní Africe či podmořský optický kabel pro východní Afriku a následně Seychely.

Čtyři druhy nástrojů pomoci v rámci ITF – podpora splácení úrokových sazeb, technická spolupráce, přímé granty a podpora při platbě pojištění – napomáhají realizátorům v nejkritičtějším často předprojektovém období a také dále podporují jejich projekty při získávání financí od bankovních institucí pro již implementační fázi projektů.

Jako příklady konkrétních projektů v současnosti realizovaných s pomocí ITF byly prezentovány projekt modernizace a rozšíření systému zásobování pitnou vodou v hlavním městě Ugandy Kampale (Kampala Water Lake Victoria – WATSAN; http://www.eu-africa-infrastructure-tf.net/activities/grants/lake-victoria-watsan---kampala-water-uganda.htm) a geotermální projekt Corbetti v Etiopii (http://www.rg.is/en/our-projects/news/getAllItems/1/development-work-in-ethiopia).