Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje

Letos probíhají oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Červencové oslavy Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jsou každoročně plné lidí dobré vůle. Svědčí o tom viditelná pomoc potřebným i tamější atmosféra. Zcela jistě se jedná o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice.

Čtrnáctý ročník bude výjimečný, protože na Velehradě vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. A podle toho bude vypadat i letošní program.

Hlavním místem oslav pravoslaví byly Mikulčice (24.-26.5.), kde za účasti patriarchy Bartoloměje, kardinála Vlka a arcibiskupa Graubnera, a za přítomnosti zástupců Parlamentu, vlády a samosprávy proběhla slavnostní bohoslužba. Program oslav římskokatolické církve vrcholí 4.-5. července 2013 v době, kdy se konají „Dny lidí dobré vůle na Velehradě“. Vzhledem k významnému jubileu roku 2013, kterým příchod Cyrila a Metoděje bezesporu je, bude i program Dnů lidí dobré vůle tematicky sjednocen a spojen s oběma věrozvěsty, kteří výrazně ovlivnili naše dějiny.

 

 

Jak lze misi svatých Cyrila a Metoděje z dnešního pohledu? Znamenala mimořádný duchovní impuls pro naši zemi a pro celý region. Byli něco víc než jenom „věrozvěstové Slovanů“. Přišli k nám jako osobnosti kultury, jako odborníci na právo a státní správu. Svou misí nám dali diplomatickou lekci. Dokázali totiž,  že mezi Východem a Západem je dialog možný i v době, kdy kontrasty mezi oběma hrozily přerůst v reálné politické napětí a střety. Vytvořili přitom citlivou rovnováhu mezi univerzalitou křesťanství a mezi regionálními zvláštnostmi, přičemž nesklouzli do zbytečné uniformity. Valorizovali slovanský element jako kulturní fenomén. Vytvořili písmo, které geniálně odrazilo podobu tehdejšího mluveného jazyka na našem území. Dávali přitom velký důraz na srozumitelnost.

 

Další odkazy:

www.velehrad.eu

www.mikulcice.pravoslavi.cz

www.noviny-robinson.cz