Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Alžírský národní balet v České republice

Ve dnech 14. – 20. června 2013 vystupil v České republice alžírský národní balet, a to v rámci 17. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v Plzni, události, kterou organizuje Mezinárodní rada organizací folklorních festivalů a lidového umění. Vrcholem návštěvy alžírských umělců bylo účinkování v pražském Rudolfinu dne 18. června 2013.

Alžírský národní balet vystupil s bohatým programem s ukázkami tradičních tanců ze všech alžírských regionů. Pro jeho vystoupení je charakteristická pestrost stylů i rytmů s velkým množstvím barvitých kostýmů tanečníků. Umělce do rytmu doprovodí orchestr tradičních hudebních nástrojů (flétny, dudy, bubny...) a sólová zpěvačka obohatí vystoupení o řadu lidových písní ze širokého alžírského repertoáru. Soubor umělců se skládá celkem z třiceti tanečníků a v současné době jej vede Zohra Namus Senouci.

Alžírský národní balet působí již od roku 1967 a zaujímá přední místo na národní i mezinárodní scéně. Během svého působení zavítal do více než šedesáti zemí a je nositelem řady ocenění. Alžírský národní balet rovněž vystoupil v Srbsku, a to během alžírských kulturních dní v druhé polovině května 2013.

Vystoupení alžírského národního baletu navázalo na zesílenou kulturní spolupráci mezi Českou republikou a Alžírskem v posledním roce, a to v rámci naplňování kulturní dohody mezi oběma zeměmi z roku 1964.

Více informací je možné nalézt na stánkách Velvyslanectví Alžírska v Praze.