Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český folklorní soubor Světlovan reprezentoval ČR v Alžírsku

Ve dnech 5. - 12. srpna 2014 reprezentoval Českou republiku na Mezinárodním kulturním festivalu lidového tance v alžírském městě Sidi Bel Abbès folklorní soubor Světlovan z Bojkovic. Festival pořádalo přímo Alžírsko a událost patří mezi největší festivaly v zemi. Účinkující navštívili několik míst včetně kulturně bohatého města Tlemcen.

Mezinárodního festivalu se účastnilo celkem 25 souborů z různých kontinentů (Evropa, Asie, Amerika a hlavně Afrika), různých náboženských vyznání a kultur. Světlovan se historicky prvně dopravoval na festival letecky, a navíc i mimo Evropu. Světlovan přijal pozvání na mezistátní úrovni v rámci kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi a po celou dobu pobytu měl zvýšenou policejní ochranu.

Alžírské publikum prokázalo, že miluje historii a tance, které mají zápletku a děj. Tanec "Špásy bojkovské chasy" včetně pestrých bojkovských krojů ho naprosto uchvátil. Kromě oficialit, jako účast v průvodu na různých vystoupeních a workshopech, pamatovali organizátoři i na volný čas účinkujících. Během pobytu byl uspořádán výlet k moři, jezeru, ale i po památkách a nákupech. Světlovan byl jediný soubor ze střední Evropy, který se festivalu účastnil. Umělci odjížděli do země s očekáváním neznámého a vraceli se s nadšením a se spoustou nových zážitků a přátel.


Folklorní soubor Světlovan

Folklorní soubor Světlovan byl založen v roce 1953. Má tedy za sebou téměř 60 let bohaté a úspěšné činnosti. Zpracovává repertoár ze dvou národopisných oblastí svého regionu, a to Luhačovického Zálesí a Moravských Kopanic. Taneční složku Světlovanu doprovází cimbálová muzika Jaroslava Pavlíka. Svůj název převzal soubor podle zámku Nový Světlov, který byl založen na úpatí Bílých Karpat již v 15. století a je dominantním objektem města Bojkovice.

Světlovan s cimbálovou muzikou obohacuje kulturní život především města Bojkovic a nejbližšího okolí. Věnuje se uchovávání lidových zvyků, obyčejů a tradic místního regionu nejen ve svých tanečních pásmech, ale i pořádáním zábavných večerů u cimbálu, fašankovou obchůzkou a nebo stavěním či kácením máje. Reprezentuje město Bojkovice a celý region na různých vystoupeních a folklorních festivalech v tuzemsku i v zahraničí.

Internetové stránky folklorního souboru Světlovan.