Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tři české výstavy v Palais des Rais v Alžíru za přítomnosti ministryně kultury Khalidy Toumi

Ve středu dne 15. května 2013 byly v Palais de Rais (Bastion 23) v centru Alžíru slavnostně otevřeny tři české výstavy - Krteček, Pocta PET láhvi a Česká NEJ. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Ministerstvem kultury Alžírska a slavnostního otevření se účastnila i ministryně kultury Kahalida Toumi. České výstavy byly v Palais des Rais umístěny ke zhlédnutí do 31. května 2013.

Významný podíl na realizaci výstav měla společná iniciativa ZÚ ČR v Alžíru s Velvyslanectvím Alžírska v Praze, díky níž bylo na základě reciprocity možné zajistit bezplatné výstavní prostory. Výstava spadala také do rámce 50. výročí alžírské nezávislosti a padesátého výročí navázání vzájemných diplomatických styků.

Výstavě Krtečka od Zdeňka a Kateřiny Milerových byla věnována většina výstavních prostor v prvním patře atraktivní budovy Palais de Rais, která se nachází v centru Alžíru. Menší výstavní místnost patřila výstavě jedenácti bannerů díla „Pocta PET láhvi“ od Veroniky Richterové a ve druhém patře pak alžírští partneři nainstalovali 30 plakátů výstavy „Česká NEJ“. V předsálí příslušené sekce výstavního paláce byla ještě umístěna menší výstava fotografií významných míst České republiky

Po úvodním proslovu velvyslanece ČR v Alžírsku Pavla Kluckého, který poukázal na rozvíjející se bilaterální relaci v kultuře a jiných oblastech spolupráce a poděkoval také za celkovou podporu ministerstva kultury ADLR, následovala prohlídka výstavy s paní ministryní kultury. Otevření výstavy se za přítomnosti médií (včetně TV Canal Algérie) účastnilo několik desítek lidí. Ministryně kultury, jež výstavu s komentáři pracovníků ZÚ zhlédla s nečekaným zájmem, zůstala i na menší pohoštění. Tím byla asi hodinu a půl dlouhá vernisáž výstavy uzavřena.

Koncepce výstavy zohlednila fakt, že v Palais des Rais jsou výstavní místnosti sice kryté, nikoliv však zcela izolované od vnějšího prostředí. Jedná se také o místo hojně navštěvované, a to jak Alžířany, včetně rodin s dětmi, tak zahraničními turisty. Výstava vhodně doplňovala přívětivé a otevřené prostředí Palais des Rais, jehož součástí je i vyhlídka na moře.