Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sukův komorní orchestr reprezentuje ČR na Mezinárodním festivalu symfonické hudby v Alžírsku

Na 5. ročníku Mezinárodního festivalu symfonické hudby v Alžíru, který se konal ve dnech 12. - 19. září 2013, reprezentoval Českou republiku Sukův komorní orchestr, a to ve složení 27 hudebníků. České hudební těleso vystoupilo v rámci festivalu v pozici čestného hosta a vedle vlastního vystoupení odehrálo také slavnostní zahajovací koncert společně s Alžírským národním symfonickým orchestrem.

 

Sukův komorní orchestr

 

Sukův komorní orchestr byl založen v roce 1974, tedy v roce stého výročí narození Josefa Suka (1874 -1935) a jméno slavného skladatele tak žije spjato s názvem orchestru.Do roku 2000 byl uměleckým vedoucím skladatelův vnuk, houslista Josef Suk a umělecké vedení předal do kompetence koncertního mistra a sólisty Sukova komorního orchestru, kterým je houslista Martin Kos.

Programové skladby koncertů jsou bohaté, dramaturgicky barevné a reakce na koncerty doma i ve světě odborná kritika hodnotí slovy: "...Sukův komorní orchestr znamená v paletě českého reprodukčního umění svébytnou hodnotu. Jeho kořeny tkví v půdě prudce se rozvíjející české hudební kultury 20. století a v jeho výkonech nic není ponecháváno náhodě. Každý koncert je demonstrací české tradice, která se bezpochyby přenesla i do třetího tisíciletí..."

Orchestr hraje bez dirigenta a do jeho bohatého repertoáru jsou zahrnuta díla všech stylových období - od barokního po tvorbu soudobou. Klasickou hudbou reprezentuje naši zemi v zahraničí již 30 let. Absolvoval několik turné po USA, je pravidelně zván do Japonska (2004, 2008, 2010) a Číny (2005 - festivaly Hong-Kong, Macao a další), úspěšně debutoval a je opětovně zván do zemí Latinské Ameriky (Brazílie, Chile, Peru, Ekvádor). Byl prvním českým orchestrem na Filipínách.

Sukův komorní orchestr nahrál více než 30 CD v ČR, 13 titulů bylo publikováno vlastním vydavatelstvím, a mnohé další pak pro zahraniční nahrávací společnosti. Zatím posledním nosičem, vydaným v září 2008 vydavatelstvím SKO, je CD s nahrávkou komorního díla Zdeňka Lukáše. Od roku 2002 je Sukův komorní orchestr nositelem prestižní "Světové ceny Antonína Dvořáka" která mu byla udělena za šíření tradice českého interpretačního umění, za nahrávky zvukových nosičů a dlouholetou reprezentaci České republiky v zahraničí.

 

Internetové stránky Sukova komorního orchestru