Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání poslance Milana Šarapatky s předsedou parlamentní skupiny alžírsko-českého přátelství

Dne 29. května 2014 byl v Národním lidovém shromáždění, dolní komoře alžírského parlamentu, přijat Milan Šarapatka, poslanec a člen meziparlamentní skupiny přátel ČR – států severní Afriky, Abderrahimem Sadegem, který předsedá skupině alžírsko-českého přátelství v alžírském parlamentu.

Jednání se zúčastnil také Abdelhamid Abbas, který je podobně jako předseda parlamentní skupiny alžírsko-českého přátelství členem Fronty socialistických sil, a chargé d´affaires v Alžíru Petr Matyáš. Předmětem jednání byly zejména otázky bilaterální spolupráce, a to s důrazem na ekonomickou dimenzi. Milan Šarapatka přijel do Alžírska v doprovodu nebo zastoupení čtyř českých firem k jednání s alžírskými partnery a zároveň navštívil mezinárodní veletrh v Alžíru.

Milan Šarapatka, bývalý velvyslanec ČR v Alžíru, při úvodním přivítání prohlásil, že se do Alžírska po svém působení v Alžíru rád vrací, a to s konkrétním cílem podpořit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. ČR a Alžírsko jsou z obchodního pohledu velmi kompatibilní – oblast strojírenství, dopravy, automobily aj. Značka ŠKODA je v zemi velmi populární. ČR má znalosti také v energetice. Dalšími oblastmi spolupráce by mohly být například také instalace čističek vod, uskladňování plynu a dalších materiálů nebo také solární průmysl.

Abderrahim Sadeg poukázal na širokou spolupráci mezi oběma zeměmi, a to na oficiální i lidské úrovni, a podtrhl rovněž důležitost ekonomických vztahů. Rozvoj obchodních vztahů není jen o prodeji a nákupech výrobků, nýbrž i o sdílení know-how a technologií a samozřejmě o investicích.

Podle A. Sadega je parlamentní spolupráce na bázi skupin přátelství vektorem bilaterálních vztahů a oba účastníci jednání vyjádřili přání tuto spolupráci dále rozvíjet a prohlubovat.