Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ustavení parlamentní skupiny alžírsko-českého přátelství

Dne 28. května 2013 proběhlo oficiální ustavení parlamentní skupiny alžírsko-českého přátelství v budově Národního lidového shromáždění, dolní komory alžírského parlamentu, a to v návaznosti na parlamentní volby v Alžírsku v květnu 2012.

V úvodním přijetí shrnul velvyslanec ČR v Alžírsku Pavel Klucký bilaterální relaci, vyzdvihl pokrok vzájemné spolupráce. Událost byla pokryta alžírskými médii. Slavnostní ustanovení česko-alžírské parlamentní skupiny se uskutečnilo v přátelské atmosféře a probíhalo v arabském jazyce. Ustavení této parlamentní skupiny přátelství spadalo nejen do rámce 50. výročí alžírské nezávislosti, nýbrž i 50. výročí navázání vzájemných diplomaticých vztahů.

Ustavení skupiny předcházelo osobní setkání s místopředsedou Národního lidového shromáždění (NLS) Mohamedem Djemiaim, Mohamedem Abdelhalim Miloudim, šéfem kabinetu předsedy NLS, a Mohamedem Bouchachim, předsedou parlamentní skupiny alžírsko-českého přátelství. Oficiální akce se zúčastnil také zástupce ředitele odboru zemí střední a východní Evropy alžírského MZV Abdelkrim Yamani.

Mohamed Djemiai přivítal ustavení parlamentní skupiny přátelství a konstatoval existenci dobrých bilaterálních vztahů i potenciál k jejich dalšímu zlepšení. Pavel Klucký zdůraznil, že ve spolupráci s alžírským ministerstvem kultury došlo k uskutečnění několika projektů v kulturní oblasti, zejména realizaci tří českých výstav v atraktivním Palais des Rais (v centru Alžíru) pod záštitou ministryně kultury Khalidy Toumi a předání daru Atlasu krajiny ČR alžírské Národní knihovně.