Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava o československé pomoci Alžírsku

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2014.)

V rámci oslav 50. výročí vyhlášení nezávislosti Alžírska, navázání československo-alžírských diplomatických styků a otevření zastupitelského úřadu v Alžíru byla dne 3.12.2012 v Ústředním muzeu armády (Musée Central de l’Armée) v Alžíru slavnostně otevřena čtrnáctidenní výstava věnovaná československé materiální pomoci a politické podpoře alžírskému boji za nezávislost.

Výstavu za účasti mnoha zástupců žurnalistů z mnoha sdělovacích prostředků společně otevřeli  generál Boualem Madi, ředitel propagačně informační sekce (Directeur de la Communication, de l’Information et de l’Orientation) Ministerstva národní obrany Alžírska, a velvyslanec České republiky v Alžírsku Pavel Klucký.

Součástí vernisáže byl rovněž několikaminutový výběr z alžírské filmové dokumentace o československo/česko-alžírských stycích za posledních 50 let a závěrečná prohlídka stálé expozice muzea věnovaná počátkům alžírské revoluce.

Sada instalovaných panelů v arabštině a francouzštině připravených Vojenským historickým ústavem (VHÚ) v Praze byla doplněna řadou panelů alžírské strany, které dokumentovaly obsah vojenské pomoci z různých zemí včetně Československa.