Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gipsy.cz reprezentovali ČR na Evropském kulturním festivalu v Alžírsku v květnu 2013

Ve dnech 20. – 23. května 2013 navštívila Alžírsko hudební skupina Gipsy.cz, a to při příležitosti 14. Evropského kulturního festivalu, který zaštiťovala Delegace EU v Alžíru. Skupina reprezentující Českou republiku přijela ve složení Radoslav Banga, Jiří Žigmund, Jan Březina a Tomáš Baroš.

Skupina odehrála hlavní koncert pro alžírské publikum v auditoriu alžírského rádia (Radio Algérienne) a v rámci akce pro krajany vystoupila při příležitosti recepce na Velvyslanectví ČR v Alžíru. V auditoriu alžírského rádia Gipsy.cz vystoupili dne 21. května 2013, kde předvedli velmi živé a publikem velmi dobře přijaté vystoupení, které trvalo asi hodinu a čtvrt. Energií nabitá hudba výborně korespondovala s naturelem alžírského publika.

V rámci návštěvy se rovněž podařilo zorganizovat rozhovory skupiny pro alžírské rádio, a to jak pro frankofonní, tak pro arabskou sekci Radio Algerienne, respektive Radio Algerienne Internationale. Již dne 10. dubna 2013 byl pozván k rozhovoru pro toto rádio velvyslanec ČR v Alžírsku Pavel Klucký, který arabské moderátorce představil kulturní záměry ČR v Alžírsku a uvedl i s předstihem skupinu Gipsy.cz. V rádiu také několikrát zazněly písně této skupiny.

Gipsy.cz měli také živý vstup pro hlavní alžírský televizní kanál „Canal Algérie“, kde uvedli i videoklip Romano hip hop. Pořad se skupinou byl odvysílán v rámci sledované rubriky „Bonjour Algérie“. Gipsy.Cz také účinkovali na asi hodinovém představení na Velvyslanectví ČR dne 22. května 2013 v rámci recepce pro krajany.

 

Gipsy.cz

V čele kapely Gipsy.cz stojí romský rapper, hudebník a zpěvák Radoslav "Gipsy" Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Narodil se 27. 3.1982. Seskupení Gipsy.cz vzniklo až v roce 2005, kdy se Radoslav Banga setkal s Jiřím Smrčkem a Vojtěchem Lavičkou. Společnými silami vzniká projekt Gipsy.cz  Už na sólovém debutuYa favourite Cd Rom, který byl natočen v roce 2004 vydavatelstvím Paranormalz se objevují prvky romské hudby, jež pronikají do moderních hudebních stylů (hip-hop, break, funk) a dávají novému Gipsyho rukopisu zcela originální zvuk.Na pestrosti nabral příchodem Vojtěcha Lavičky. Ten přivedl do kapely skvělého kytaristu a zpěváka Ladislava Demetera. Následovala řada tuzemských i mezinárodních úspěchů. V roce 2006 získalo Gipsy.cz cenu Anděl Objev roku. Důkazem autorských dovedností byly i Ceny OSA Gipsy .cz 2007, kde byl Radoslav Banga vítězem v kategorii Nejúspěšnější autor populární hudby do 30 let. Časopis Filter ocenil Gipsy.cz i další rok. Skupina se stala nejlepší koncertní kapelou roku 2007. V roce 2008 se Gipsy.cz poprvé prosadilo v nejprestižnější  a nejstarší české ceně Český Slavík. Jako Skokan roku se dostalo z 89. pozice na neskutečné 10. místo. Album Romano hip-hop bylo velice rychle zlaté a další album Reprezent se dokonce umístilo v prestižní evropské hitparádě World Music Charts Europe na 3. místě. Tam se drželo hned několik týdnů. Gipsy.cz se tak stalo vůbec první českou skupinou, která se probojovala v této hitparádě tak vysoko a také se stalo vůbec první českou skupinou, jež vystupovala  na největším festivale na světě GLASTONBURY. Gipsy.cz vyniká svým energickým koncertním projevem, nadsázkou a humorem, ale také hlubším pohledem na společenská témata. Gipsy.cz výrazně napomohli k vzájemnému pochopení a zlepšení komunikace mezi menšinami a většinovou společností.