Velvyslanectví České republiky v Alžíru

česky  français 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

5. setkání evropských a alžírských spisovatelů

Ve dnech 5. – 6. března 2013 se v Alžíru uskutečnilo setkání evropských spisovatelů s alžírskými protějšky s názvem « Literatura a únik“ (La Littérature et l’Evasion). Setkání se uskutečnilo v konferenční místnosti hotelu Djazair v Alžíru. Zúčastnili se ho evropští spisovatelé celkem z devíti zemí. Českou republiku reprezentovala Petra Hůlová, jedna nejvýznamnějších autorek současné české literatury.

Tato kulturní událost byla organizována Delegací Evropské unie v Alžíru, kterou vede Čech Marek Skolil. Ten také pronesl úvodní řeč. Za účasti médií spisovatelé diskutovali v několika tématických blocích. Akce, která byla svým způsobem mezikulturním dialogem, se zúčastnili spisovatelé z devíti zemí EU a Alžírska. Autoři z Rumunska a Česká republiky spojili téma svých příspěvků mj. s bojem proti cenzuře v době komunistického režimu.

 

Petra Hůlová

Českou republiku reprezentovala Petra Hůlová. Narodila se 12. července 1979 v Praze, absolvovala mongolistiku a kulturologii na pražské Karlově univerzitě.

Napsala následující knihy:

Paměť mojí babičce (2002)

Přes matný sklo (2004)

Cirkus Les Mémoires (2005)

Umělohmotný třípokoj (2006)

Stanice Tajga (2008)

Strážci občanského dobra (2010)

Čechy, země zaslíbená (2012)

Je nositelkou mnoha ocenění. Její první dílo Paměť mojí babičce získalo cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Kniha Umělohmotný třípokoj pak získala cenu Jiřího Ortena. Autorka je i nositelkou ceny Josefa Škvoreckého za román Stanice Tajga z roku 2008.