česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Syrští dětští pacienti operovaní v Praze se vracejí do Jordánska

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2018.)

V pondělí 20. ledna 2014 přistál na letišti v jordánském hlavním městě Ammánu vojenský speciál s dvěma syrskými dětmi na palubě. Oba sourozenci se podrobili náročné kardiologické operaci ve Fakultní nemocnici v Motole. V České republice pobývali skoro měsíc v doprovodu své matky a staršího bratra. Na palubě letadla bylo naloženo i několik tun zimního oblečení pro syrské děti a jejich rodiče v jordánských uprchlických táborech.

Oba operovaní syrští pacienti ve věku 17 a 6 let utekli do Jordánska ze své země před tamní občanskou válkou. V Jordánsku žijí se svými rodiči poblíž města Zarqá. Oba měli těžkou vrozenou srdeční vadu, která navíc nebyla nikdy plnohodnotně léčena. Zákrok českých lékařů dává oběma pacientům velkou šanci prožít plnohodnotný život. V rámci stejného programu (MEDEVAC) Ministerstva vnitra působil v Jordánsku v polovině prosince 2013 tým dětských kardiologů, kteří provedli dalších šest úspěšných operací.

Sbírku oblečení, kterou do Jordánska dopravil stejný vojenský speciál, uspořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s hnutím Na vlastních nohou  - Stonožka na přelomu letošního roku. I přes velmi krátkou dobu, za kterou bylo nutno celou akci zorganizovat a realizovat, se k pomoci přihlásilo kolem stovky subjektů od základních a mateřských škol přes gymnázia až po dětské domovy nebo farnosti.

foto

Český velvyslanec vítá syrské pacienty na letišti Marka v Ammánu

 

Delegace vedená 1. náměstkem ministra vnitra Lubomírem Metnarem předala v komunitním centru ve městě Mafraq materiální pomoc zástupcům jordánských nevládních organizací a navštívila rovněž uprchlický tábor v Zátarí, kde myšlenka uspořádat sbírku zimního oblečení pro uprchlíky vznikla.

„Když jsme byli v Zátarí loni na začátku prosince v rámci projektu MEDEVAC, zjistili jsme, že jedním z hlavních problémů v táboře je zoufalý nedostatek zimního oblečení“ vysvětlil Lubomír Metnar a dodal: „Těmi, kdo při podobných konfliktech jako je ten v Sýrii trpí nejvíce, jsou pochopitelně děti. Je tedy symbolické, že pomoc pro ně díky Stonožce zajišťují jejich čeští, válkou nepoznamenaní vrstevníci.“

Česká republika si plně uvědomuje, že dlouhotrvající konflikt v Sýrii jednak způsobuje velké utrpení lidem, kteří jsou nuceni odejít ze svých domovů a rovněž přináší problémy státům, které se Sýrií sousedí a kam vlny uprchlíků směřují. Snaží se proto v rámci svých možností pomáhat, ať již poskytováním přímé finanční podpory nebo účastí na humanitárních programech směřujících ke zlepšení situace lidí, jejichž životy narušila válka.