Velvyslanectví České republiky v Ankaře

english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro české vývozce textilu do Turecka: Exporter Registry Form

(Archivní článek, platnost skončena 24.02.2013.)

Upozornění pro české vývozce textilu do Turecka: Exporter Registry Form

Nařízení o "Exporter Registry Form" vstoupilo v Turecku v platnost od 1.1.2009 a týká se vývozců textilu a oděvů do Turecka.           

Problematiku „Exporter Registry Form konzutovalo OEÚ ZÚ Ankara v červnu tr. na tureckém Podskretariátu pro zahraniční obchod (zkratka DTM) v Ankaře a s obchodním radou velvyslanectví Turecka v Praze  p. Kasimcanem s tímto výsledkem:

1. Podle opatření DTM, které je řídícím tureckým orgánem zahraničního obchodu, jsou zahraniční dodavatelé (exportéři) povinni jednou ročně vyplnit formulář "Exporter Registry Form" (viz příloha) a ověřený zaslat svému partnerovi (dovozci).

Pokud jde o formu ověření formuláře, je možno postupovat tak, že podpis a razítko na formuláři ověří notář a dokument se dále opatří apostilou (Pozn.: apostilu lze zajistit na Ministerstvu zahraničních věcí, konzulární odbor, referát legalizace). Je to nejjednodušší způsob ověření, protože Turecko je – stejně jako Česká republika, členem Haagské konvence z roku 1961. (Adresa a další údaje o referátu legalizace MZV ČR jsou uvedeny níže.)

Pokud jde o vyplnění tureckého formuláře, nepovinné jsou následující údaje:

- Number of employees:

- Total sales in USD:

 - Country products are exported to:

Do těchto kolonek, pokud je exportní firma nechce vyplnit, napíše "Firm´s commercial secret".

2. V zájmu urychlení dovozních formalit v Turecku není nutno při prvním exportu předložit ověřený dokument, ale pouze vyplněný a podepsaný dokument s prohlášením, že ověřený dokument bude zaslán do 60 dnů. Je to postup odsouhlasený DTM. Pokud by nastaly problémy v tomto případě, je možno informovat partnera v Turecku, že podle Podsekretariátu pro zahraniční obchod DTM je možno při prvním importu předložit Exportní certifikát neověřený a do 60 dnů dodatečně dodat ověřený originál, Tuto informaci si turecký partner může ověřit na DTM u paní Ozden Gulveren Aerts tel. +90 312 204 77 01, mail gulvereno@dtm.gov.tr .

Kontakt : Konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České repbuliky

Referát legalizace

Pracoviště ověřování dokladů – Hradčanské nám. 5, 110 00 Praha 1, MZV ČR

Telefon: 224 18 2188, 224 18 2153, fax: 224 18 2527

Spojovatelka MZV ČR: 224 18 1111

Další informace (vč. úředních hodin aj.): www.mzv.cz

Ověřování: http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/overovani_listin/index.html

OEÚ ZÚ Ankara

27.8.2009

přílohy

Priloha OEU 47 KB DOC (Word dokument) 23.2.2012