Velvyslanectví České republiky v Ankaře

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové logo turecké liry

(Archivní článek, platnost skončena 20.03.2013.)

Turecké vládní entity slavnostně představily dne 1. března 2012 nový symbol turecké liry reflektující ambiciózní plány, které mají národní měnu povznést na měnu globální. Nově představený grafický symbol turecké liry, který vzešel z veřejné soutěže a návrhu více něž 8 tis. soutěžitelů, má symbolizovat “sebedůvěru” a “bezpečný přístav” v rozbouřených vodách globálního trhu.

Na tiskové konferenci, která byla mimochodem odložena z původního, pečlivě zvoleného symbolického data 22.2.2012 (s odkazem na technické problémy), byl dne 1. března 2012, za účasti premiéra Turecké republiky Recepa Tayyipa Erdoğana, guvernéra Centrální banky Erdema Başçıho a místopředesedy vlády pro ekonomické otázky Aliho Babacana, představen nový symbol turecké liry (TL). Nová grafická podoba turecké liry, která vzešla z výsledků veřejné soutěže 8 362 soutěžitelů, má dle tureckých vládních entit reflektovat jejich snahu povznést tureckou liru na měnu globální. Dle slov premiéra Erdoğana si turecká lira „zaslouží mít grafický symbol stejně jako US dolar, euro, či japonský jen”, současně má dle jeho slov vyjádřit “znovu nabytou hodnotu a prestiž národní měny, jakož i národa a jeho pozici jako globálního hráče”.

Nový symbol turecké liry (viz příloha) má podobu kotvy, což dle slov guvernéra Turecké centrální banky Erdema Başçıho symbolizuje „bezpečný přístav” a reflektuje pocit „sebedůvěry“ v národní měnu. Současně dvě diagonály mají představovat vzrůstající prestiž měny.

Je pravdou, že turecká národní měna po letech 1995-1996 a poté 1999-2004, kdy figurovala na seznamu „nejslabších” měn světa, a po odvážném „řezu šesti nul” v roce 2005, dosahuje solidních výsledků i na mezinárodních trzích, když v letech 2007-2010 objem finančních operací s národní měnou vzrostl třikrát. Ambiciózní plány tureckých vládních entit dostaly trhlinu již několik dnů po zveřejnění nového symbolu. Neumělým překreslením nového symbolu některými prodejci v severozápadních provinciích Turecka se tak nový národní symbol velmi podobá symbolu eura, což mate zejména zahraniční turisty. Mnozí prodejci tak raději stále používají vyjádření ceny v číselné a písemné podobě (TL). Vládní entity nicméně plánují vest účinný komunikační mix za účelem masového používání nového symbolu národní měny po celý rok 2012.