Velvyslanectví České republiky v Ankaře

english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proexportní akce v Ankaře: turecký trh v hledáčku České zbrojovky Uherský Brod

(Archivní článek, platnost skončena 24.05.2013.)

Česká zbrojovka Uherský Brod pokračuje ve svém úsilí o masivní vstup na turecký trh a cílí zejména na ozbrojené složky Policie Turecké republiky. Za tímto účelem se ve dnech 15.-16.5.2012 konala na základně speciálních sil Policie TR proexportní akce za podpory výhradního importéra zbrojovky v Turecku firmy TITCO a ZÚ Ankara. Zástupci České zbrojovky Uherský Brod, firmy TITCO a ZÚ Ankara včetně tituláře při této příležitosti slavnostně předali speciálním složkám Policie Turecké republiky vzorky vrcholné řady zbrojovky, to ve formě daru v celkové hodnotě více než 500 tis. Kč. Turecká strana vyjádřila upřímný a pozitivní zájem o českou zbrojní produkci, přičemž vyjádřila přesvědčení a přání, aby si české výrobky v tomto segmentu našly cestu do jejich výzbroje. Nadcházející expertní konzultace Policejního prezidenta PČR v Tureckou v říjnu t.r. mohou být vhodnou platformou, jak podpořit úsilí českého exportéra na perspektivním, nicméně náročném tureckém trhu.

Česká zbrojovka Uherský Brod pokračuje ve svém úsilí o masivní vstup na turecký trh a cílí zejména na ozbrojené složky Policie Turecké republiky. Za tímto účelem se ve dnech            15.-16.5.2012 konala na základně speciálních sil Policie TR proexportní akce za podpory výhradního importéra zbrojovky v Turecku firmy TITCO a ZÚ Ankara. Zástupci České zbrojovky Uherský Brod, firmy TITCO a ZÚ Ankara včetně tituláře při této příležitosti slavnostně předali speciálním složkám Policie Turecké republiky vzorky vrcholné řady zbrojovky, to ve formě daru v celkové hodnotě více než 500 tis. Kč. Turecká strana vyjádřila upřímný a pozitivní zájem o českou zbrojní produkci, přičemž vyjádřila přesvědčení a přání, aby si české výrobky v tomto segmentu našly cestu do jejich výzbroje. Nadcházející expertní konzultace Policejního prezidenta PČR v Tureckou v říjnu t.r. mohou být vhodnou platformou, jak podpořit úsilí českého exportéra na perspektivním, nicméně náročném tureckém trhu.

Proexportní akce České zbrojovky UB, která měla podporu ZÚ Ankara a výhradního importéra v Turecké republice firmy TITCO, navázala na společné aktivity všech tří entit v říjnu minulého roku, kdy se konala na prestižní půdě hotelu Sheraton akce zvaná „Czech Night“. Tehdy zástupci České zbrojovky UB představili zbrojní sortiment firmy vysokým představitelům tureckých ozbrojených složek (policejních i armádních), odborné veřejnosti, diplomatické komunitě a v neposlední řadě i novinářské obci.

Současná proexportní akce zúžila cílovou skupinu na turecké policejní složky, resp. speciální síly Policie Turecké republiky, které disponují ohromnou silou 7 tis. mužů. V této souvislosti se ve dnech 15.-16.5.2012 konala proexportní akce na základně speciálních sil Policie Turecké republiky, a to za podpory výhradního importéra České zbrojovky v Turecku firmy TITCO a ZÚ Ankara. Nosným momentem akce bylo slavnostní oficiální předání vzorků zbrojní produkce České zbrojovky UB speciálním silám Policie Turecké republiky formou daru. Vzorky, které obsahovaly vrchol produkční řady firmy, čítaly nejen legendární CZ 75 (pozn. ZÚ: v TR je dle neoficiálních odhadů, přesný počet není znám, kolem 120 tis. ks těchto pistolí české provenience pocházejících z dodávek z počátku 90. let, které jsou velmi ceněny a z velké části stále v „aktivní službě“ tureckých ozbrojených složek) v provedení Duty, Phantom, Tactical a Luger, ale též pistole CZ 97, samopal CZ Skorpion EVO3, automatickou pušku CZ 805 Bren a odstřelovačskou pušku CZ 750 S1M1, vše doplněné o „příslušenství“ v celkové hodnotě přes 500 tis. Kč.

Zástupce České zbrojovky UB, výhradního importéra firmu TITCO, tituláře ZÚ a DEK ZÚ přivítal velitel speciálních jednotek Policie Turecké republiky, který na úvod omluvil tureckého policejního prezidenta za jeho absenci na akci a seznámil přítomné s činností speciálních jednotek turecké policie. Speciální jednotky Policie TR disponují ohromující silou 7 tis. mužů (v r. založení, tj. v r. 1982, to bylo pouhých 34 mužů) a jsou útvarem potírajícím terorismus, organizovaný zločin, plní rovněž roli ochranné služby a operují i mezinárodně jako ochranná služba tureckých diplomatických misí v Iráku, Afghánistánu, Sýrii, Egyptu, Libyi a Somálsku. Speciální síly TR spolupracují i na mezinárodní úrovni s partnerskými útvary 19 zemí (mj. i Polsko), přičemž tato spolupráce zahrnuje vzájemnou výměnu zkušeností, ale i samotný trénink specialistů. Intenzivní přípravu v Turecku absolvovalo již 1184 příslušníků cizích jednotek speciálního nasazení. Jak titulář, tak zástupce České zbrojovky vyjádřili plnou podporu tureckým jednotkám v boji proti organizovanému zločinu a terorismu, a to i s případnou ingerencí nejmodernější produkce českého výrobce. Následovalo představení darovaných zbraní a příslušenství zbraňovými specialisty ČZ UB doprovozené ostrou střelbou a testováním za účasti všech zúčastněných vč. tituláře.

Závěr: Další z proexportně orientovaných akcí na podporu České zbrojovky UB vyzněla nadmíru pozitivně. Decision-makers na turecké straně vyjádřili upřímný zájem o českou produkci a věří, že zbraňové systémy české provenience se opět vrátí do výzbroje speciálních jednotek, přičemž česká strana doufá v širší penetraci své produkce, a to průřezově na celé policejní složky TR. Vhodnou platformou, jak podpořit tento zájem, který akcí rezonoval, budou nadcházející expertní konzultace v rámci Společného pracovního výboru v Ankaře, kterých se zúčastní delegace Policejního prezidia PČR vedená plk. Mgr. Lessym. Aktivní účast vysokých představitelů Policejního prezidia ČR zajisté podpoří úsilí českých exportních ambicí na rozsáhlém a perspektivním tureckém trhu v tomto segmentu.