Velvyslanectví České republiky v Ankaře

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí

(Archivní článek, platnost skončena 03.06.2013.)

Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí

Na adrese http://drozd.mzv.cz/  mají všichni občané ČR cestující do zahraničí možnost zaregistrovat svůj pobyt u příslušného zastupitelského úřadu ČR.

Poskytnuté informace budou konzulární službě sloužit k poskytování operativní pomoci našim občanům v nejrůznějších situacích včetně přírodních katastrof, sociálních nepokojů a ozbrojených konfliktů. Aplikace umožní především rychlé kontaktování cestovatele nebo jeho příbuzných v ČR v případě potřeby. Aplikace umožňuje i rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí. Aplikace je tedy schopna během relativně krátké doby například předat informaci o plánované evakuaci i vytvořit seznam evakuovaných osob.

Aplikace je vhodná pro registraci krátkodobých i dlouhodobých pobytů v zahraničí. Systém umožňuje následnou editaci vložených údajů například při změně trasy, délky pobytu a podobně, a to na základě přihlašovacího jména a hesla, které si cestovatel sám určí.

Osobní data budou v systému uchovávána jen po dobu předpokládaného pobytu v zahraničí. Po jeho ukončení obdrží cestovatel automaticky e-mailovou zprávu, která mu interaktivně umožní příslušný záznam z databáze ihned odstranit. Pokud na e-mail nebude reagovat, bude záznam automaticky vymazán po uplynutí 4 týdnů od zadaného termínu ukončení cesty.

Po spuštění aplikace cestovatel sám vyplní jednoduchý formulář, který se skládá ze 4 částí:

  1. Informace o cestovateli
  2. Informace o spolucestujících rodinných příslušnících
  3. Údaje o pobytu v zahraničí
  4. Kontaktní osoba v ČR