Velvyslanectví České republiky v Ankaře

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ve dnech 4. – 6. 11. 2013 navštívil Turecko místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Martin Pecina

Během třídenního pobytu oficiální české delegace vedené místopředsedou vlády a ministrem vnitra panem Martinem Pecinou byly projednány otázky smluvní problematiky, otázky azylu a migrace a možnosti bezpečnostní spolupráce na expertní úrovni. Pan ministr zastřešil také podnikatelskou misi a cesta měla výrazný proexportní náboj.

Turecko je Ministerstvem vnitra ČR považováno za jednoho z klíčových partnerů v oblasti boje proti mezinárodnímu organizovanému zločinu. Cílem cesty místopředsedy vlády
a ministra vnitra ČR pana Martina Peciny do Turecké republiky ve dnech 4. – 6. 11. 2013 proto byla jednání s jeho tureckým protějškem - ministrem vnitra p. Muammerem Gülerem a s generálním ředitelem Turecké národní policie p. Mehmetem Kılıçlarem na téma expertní spolupráce v bezpečnostní oblasti, na téma spolupráce v boji proti pašování zboží, nelegální migraci a v boji proti terorismu. Byla zhodnocena dosavadní spolupráce a proběhla diskuse k možnostem jejího dalšího rozvoje. Ministr Pecina předal turecké straně během svého pobytu v Ankaře také návrh nové smlouvy mezi Tureckem a Českou republikou o spolupráci v boji proti trestné činnosti, která by měla nahradit stávající smlouvu z roku 1997, a navštívil jednotku speciálních sil turecké policie v Gölbaşi.

Česká delegace vedená ministrem Pecinou se věnovala také možnostem zjednodušení procedur týkajících se vyřizování žádostí o pobyty při studentských programech.

V rámci pomoci a spolupráce ČR s Tureckem při řešení tíživé humanitární situace syrských uprchlíků předal ministr Pecina tureckému partnerovi formou symbolického šeku finanční pomoc ve výši 500 tisíc EUR. Tato pomoc by měla být využita na podporu místních tureckých samospráv zasažených velkým přílivem vysídlenců.

Turecko je významnou exportní destinací českého průmyslu, přičemž jeho význam rok od roku roste. Důležitou součástí delegace pana ministra Peciny tak byla mise českých výrobců a vývozců, jejíž aktivity pan ministr podpořil osobní účastí na několika proexportně orientovaných akcích, m.j. například zahájením Česko-tureckého podnikatelského fóra v Istanbulu dne 4. 11. 2013.

MV