Velvyslanectví České republiky v Ankaře

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální upozornění při cestách do Turecké republiky

(Archivní článek, platnost skončena 04.06.2014.)

ZÚ Ankara a GK Istanbul doporučují českým občanům, kteří se budou zdržovat v v Turecké republice, vyhýbat se srocením lidu, zejm. pak mítinkům a demonstracím v centru velkých měst - v Ankaře (okolí Kuğulu Park a Kızılay), Istanbulu (okolí náměstí Taksim, čtvrti Beşiktaş, Sişli, Karaköy, Kadiköy, Okmeydanı a Dolmabahçe). Dle dostupných informací hlavně v Istanbulu demonstrace probíhají poměrně často, zejména v pátek a v sobotu.

Zároveň doporučujeme respektovat doporučení tureckých bezpečnostních orgánů a sledovat aktuální bezpečnostní situaci v zemi. K případným shromážděním aktivistů v Ankaře a Istanbulu může docházet spíše ve večerních hodinách, zejména o víkendu, včetně pátku.

Pro návštěvníky Istanbulu sdělujeme, že historická část města (Hagia Sofia, Modrá mešita, Topkapi palác, Velký bazar) nejsou těmito událostmi zasaženy. Českým občanům pobývajícím v turistických destinacích na jihu země (oblasti Antalya a Alanya) oznamujeme, že bezpečnostní situace v této části je klidná a stabilní. Bezpečnostní rizika se objevují v bezprostředním okolí turecko-syrské hranice v souvislosti s pokračujícím konfliktem v Sýrii.