Velvyslanectví České republiky v Athénách

česky  ελληνικά  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Evropského parlamentu

(Archivní článek, platnost skončena 25.05.2014.)

V článku naleznete informace týkající se možnosti státních občanů České republiky účastnit se voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou ve dnech 23. a 24.5.2014

Na území České republiky se ve volbách do Evropského parlamentu bude hlasovat ve dnech 23. a 24. května 2014. Dne 23.května (pátek)se bude hlasovat od 14.00 hodin do 22.00 hodin a dne 24. května 2014 (sobota) se bude hlasovat od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Pro volby do Evropského parlamentu tvoří státní území České republiky jeden volební obvod (§ 2 odst. 3 zákona).

Státní občan České republiky může hlasovat pro kandidáty, uvedené na kandidátních listinách, zaregistrovaných v České republice, pouze na území České republiky. Při volbách do Evropského parlamentu nelze hlasovat na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí. Korespondenční hlasování zákon v současné době neumožňuje. Volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné (§ 36 odst. 1 zákona).

Na zastupitelském úřadu může volič požádat o vydání voličského průkazu ode dne vyhlášení voleb, a to písemným podáním, doručeným nejpozději 15 dnů přede dnem voleb.

Bližší informace týkající se voleb do Evropského parlamentu je možné vyhledat na web stránkách MV ĆR : „Informace pro občany České republiky žijící v zahraničí  o podmínkách hlasování  ve volbách do Evropského parlamentu.“