Velvyslanectví České republiky v Bagdádu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro cesty a pobyt v Iráku

Podmínky pro vstup do země

Pro vstup občana České republiky na území Irácké republiky je vyžadován pas (cestovní, služební, diplomatický) České republiky s dobou platnosti nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu. Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky; vydává Velvyslanectví Iráku v Praze. Každé irácké vízum musí být opatřeno doložkou o bezpečnostní prověrce, bez níž nemusí být českému občanovi vstup do země umožněn. V případě cesty do Regionu iráckého Kurdistánu (Dohúk, Erbil, Sulajmánia) je možné požádat namísto víza o povolení k pobytu na deset dní ode dne vstupu na mezinárodním letišti v Erbilu nebo Sulajmánii. Toto povolení ovšem neopravňuje ke vstupu do dalších iráckých provincií. Po uplynutí této doby se cizinec musí přihlásit na imigračním oddělení místní policie. 

Doklady

Pro vstup občana České republiky na území Irácké republiky je vyžadován pas (cestovní, služební, diplomatický) České republiky s dobou platnosti nejméně 3 měsíce od posledního dne žádaného pobytu.

Irácké diplomatické a konzulární úřady v zahraničí vydají víza zahraničním obchodníkům po předložení:

  • pozvání od irácké úřední instituce
  • potvrzení MZV země žadatele společně s potvrzením obchodní komory (rejstříku) dokládající žadatelovu obchodní kvalifikaci

Doporučujeme, aby čeští občané měli po celou dobu pobytu v Iráku při sobě kromě cestovního pasu s platným vízem rovněž kopii pozvání, na jehož základě získali irácké vízum.

Upozorňujeme, že irácké úřady mohou v případě jiných než obchodních cest žádat další doklady prokazující účel cesty.

Víza, režim vstupu, přihlašovací povinnost

Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky; vydává Velvyslanectví Iráku v Praze (s výjimkou cest do Regionu iráckého Kurdistánu).

Imigrační důstojníci na mezinárodním letišti Bagdád provádějí důslednou a pečlivou kontrolu dokladů, chtějí znát důvod cesty, místo pobytu aj. Hovoří většinou pouze arabsky, znalost angličtiny je velmi nízká. Při cestách do iráckého Kurdistánu doporučujeme rovněž mít vstupní vízum před cestou; imigrační úředníci jsou však mnohem vstřícnější a namísto vstupního víza je možné získat povolení k pobytu až na deset dní přímo na mezinárodním letišti Erbil nebo Sulajmánia.

Při pobytu delším než 10 dnů je povinnost přihlásit se na Ministerstvu vnitra; doporučujeme ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky

Celní a devizové předpisy

Předpisy a pravidla jsou srovnatelná s ostatními zeměmi regionu. Doporučujeme nedovážet předměty a zboží, které by mohly být považovány za neslučující se s náboženstvím (zejména alkohol). 
Vzhledem k omezení pohybu a praktické nemožnosti využívat bezhotovostní platební styk doporučujeme mít dostatečnou finanční hotovost v USD.

Zdravotnictví, důležitá telefonní čísla

V zemi efektivně nefunguje zdravotnická pomoc ani záchranná služba. Při pobytu v Bagdádu je možné v neodkladných případech využít lékařskou pomoc v nemocnici a zdravotnických zařízeních v tzv. zelené (mezinárodní) zóně (nemocnice Ibn Sina - tel. 0790 1344956).  V ostatních částech Bagdádu je zdravotnická pomoc k objednání na tel. 07704429300 nebo 07901922458 (nemocnice Yarmouk) nebo tel. 5376641 (stálá linka, Červený půlměsíc).

Policie  - nouzové 130 (01130 při volání z mobilního telefonu)

Klima

V letních měsících (květen až září) panují v Iráku extrémní klimatické podmínky, kdy teplota ve stínu přesahuje i 50°C. Z důvodu nedostatku vodních srážek jsou časté tropické písečné bouře (chamsin), které někdy trvají 2-3 dny.