Velvyslanectví České republiky v Baku

english  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „Český granát“ v Baku

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ministryně kultury ČR Alena Hanáková společně se svým ázerbájdžánským resortním protějškem Abulfasem Garayevem v Baku dne 1. června 2013 slavnostně zahájila výstavu „Český granát“.

Výstava, kterou připravilo Národní muzeum ČR ve spolupráci s Národním muzeem historie Ázerbájdžánu (za podpory ministerstev kultury obou zemí) se jako praktický výstup mezinárodní, česko-ázerbájdžánské spolupráce koná v Národním muzeu historie Ázerbájdžánu. Pro veřejnost bude otevřena do 25. září 2013.

vernisáž

Unikátní výstava představuje český granát jako mineralogický symbol Čech, který se stal významnou součástí předmětů historie a uměleckého řemesla. Návštěvníci mají možnost poznat šperky, nádobí, galanterii, památky umělecké, historické i národopisné. Výstavu tvoří přibližně 160 exponátů – významných děl českých zlatníků a klenotníků od gotiky až po současnost. Nejstarším exponátem je jaspisová deska z pražské katedrály z poloviny 14. století, nejmladším náhrdelník s granátovým jablkem od současného českého šperkaře. K nejvýznamnějším patří drahocenné chrámové předměty, jako barokní monstrance či kalichy, socha a obraz madony zdobené českými granáty, křížky, růžence, početný soubor dámských šperků, včetně hřebenů a diadémů, ale i sportovní ceny, vyznamenání, psací souprava nebo kuřácké potřeby. Největší kolekce šperků na výstavě pochází z 19. století. Bohatý obrazový materiál přibližuje významné historické osobnosti, města a místa spjaté s českým granátem, dobové portréty a odívání. Na výstavě jsou prezentovány také ukázky hornin se surovým českým granátem, ametystem, jaspisem a stříbrnou rudou z mineralogické sbírky Národního muzea, historické návody a nástroje k jejich zpracování.

vernisáž1

Vernisáže výstavy se vedle vysokých ázerbájdžánských představitelů politického, kulturního a akademického života zúčastnili rovněž někteří účastníci Světového fóra pro mezikulturní dialog.

Galerie


vernisáž 1