Velvyslanectví České republiky v Baku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka v Ázerbájdžánu

(Archivní článek, platnost skončena 30.06.2013.)

Ve dnech 30. září až 3. října 2012 uskutečnila pracovní návštěvu Ázerbájdžánu delegace Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Ing. Martinem Tesaříkem. Cesta se uskutečnila na pozvání starosty partnerského města Gjandža Elmara Velijeva. Jednalo se o první českou delegaci v Ázerbájdžánu na úrovni nejvyššího vedení jednoho z českých krajů.

foto

V rámci programu, připraveného velvyslanectvím ČR v Ázerbájdžánu, jednala delegace 1. října v Baku o otázkách regionální spolupráce v administraci prezidenta (s ředitelem odboru pro práci s regionálními a místními samosprávnými orgány Z. Nagdalijevem), na ministerstvu ekonomického rozvoje (s náměstkem ministra a zároveň spolupředsedou smíšené česko-ázerbájdžánské komise pro hospodářskou, vědeckotechnickou a kulturní spolupráci N. Safarovem) a na Slovanské univerzitě v Baku (s rektorem prof. K. Abdullajevem).

foto

Hejtman poté navštívil Centrum českého jazyka a kultury při Slovanské univerzitě, kde besedoval se studenty českého jazyka a přislíbil podporu Olomouckého kraje pro účast skupiny studentů univerzity na letní škole českého jazyka v Olomouci v roce 2013.

Delegace se zúčastnila slavnostního večera pořádného u příležitosti 870. výročí narození básníka Nizami Ganjavi.

foto

Dne 2. října delegace navštívila Gjandžu, kde s vedením města v čele s primátorem E. Velijevem jednala o možnostech spolupráce v oblasti obchodu, cestovního ruchu, kultury a vzdělání.

Impulsem pro aktivizaci činnosti Olomouckého kraje ve vztahu k Ázerbájdžánu byla, podle slov Martina Tesaříka, oficiální návštěva prezidenta Ázerbájdžánské republiky Ilhama Alijeva v České republice počátkem dubna 2012.