Velvyslanectví České republiky v Bangkoku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Havlovo Odcházení v Rangúnu

Kdy: 13.09.2013, Kde: Rangún

V září 2013 proběhly v Rangúnu (Mynamar/Barma) dvě akce, které si připomněly dílo Václava Havla. V rámci Evropského filmového festivalu proběhly dvě uvedení Havlova filmu Odcházení.

Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stal režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou napsal po ukončení svojí politické kariéry. Zároveň se tím Václavu Havlovi splnil sen stát se alespoň na chvíli filmovým režisérem.

Promítání filmu Odcházení v sále kina Nay Pyi Taw Cinema  v centru Rangúnu se setkalo s velkým zájmem ze strany místního publika a také mezinárodní veřejnosti. Sál kina o kapacitě 500 míst byl při prvním uvedení zcela zaplněn. O odkazu Václava Havla a o vzniku filmu Odcházení  hovořila v úvodu Dagmar Minaříková, chargé d´affaires a.i. Velvyslanectví ČR v Bangkoku.  Film sklidil u publika velký ohlas a v závěru se setkal s aplausem diváků.

Následující den po promítání filmu se uskutečnilo veřejné čtení hry Odcházení v alternativním prostoru Open Space v Rangúnu. Do veřejného čtení se aktivně zapojili místní mladí lidé. Čtení bylo spojeno i s bližším představením života Václava Havla a jeho divadelních her.

Kulturní akce se uskutečnily v době, kdy vůbec poprvé navštívila Českou republiku ikona barmského demokratického hnutí a vedoucí barmské opozice Aun Schan Su Ťij, která při zahájení Fóra 2000 v Praze vzdala Václavu Havlovi poctu.

Dagmar Minaříková

galerie