Velvyslanectví České republiky v Bangkoku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář o podnikání v ČR a ve střední Evropě

Kdy: 18.09.2013, Kde: Bangkok

Federace thajského průmyslu a Institut malých a středních podniků společně se ZÚ ČR v Bangkoku uspořádaly dne 18. 9. 2013 seminář o podnikání v ČR a ve Střední Evropě.

 fotografie ze semináře

Semináře se zúčastnilo přes 40 zástupců malých a středních thajských firem především z oblasti strojírenství a stavebnictví.

Na semináři vystoupili obchodní radové ZÚ Thajska v ČR a v Rakousku (pokrývá rovněž Slovensko) a regionální zástupce thajské Rady pro investice (Board of Investment) se sídlem ve Frankfurtu.

Jako host byl na seminář pozván ekonomický rada ZÚ ČR v Bangkoku Milan Hupcej, který přednesl prezentaci o ČR. Kromě obecných informaci o ČR se soustředil především na podnikatelské a investiční  prostředí.

M. Hupcej konstatoval, že v průběhu letošního roku došlo k výrazné akceleraci v česko-thajských ekonomických vztazích, počínaje lednovou návštěvou ministra průmyslu a obchodu ČR v Thajsku  a podpisem dohody o hospodářské spolupráci a dále návštěvou thajského ministra obrany v ČR v červnu 2013  a oficiální návštěvou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Thajska v ČR na počátku září, při jejíž příležitosti se uskutečnilo i 1. zasedání česko-thajské Smíšené komise o hospodářské spolupráci.

M. Hupcej zdůraznil, že Thajsko je největším obchodním partnerem ČR v rámci sdružení ASEAN, přitom možností pro výraznější rozšíření spolupráce v ekonomické oblasti ještě zdaleka nebyly vyčerpány.

V souvislosti s očekávanou oficiální účasti Thajska na 55. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) v říjnu 2013 představil rovněž český Svaz strojírenské technologie (SST) a jeho aktivity, včetně spolupráce na organizování MSV v Brně. Český diplomat využil příležitosti k tomu, aby seznámil účastníky s významem, historii a příležitostmi, které MSV v Brně představuje pro thajské firmy.

Závěrem svého vystoupení přivítal rozhodnutí TFI o oficiální první účasti Thajska na MSV v Brně a popřál jeho účastníkům úspěšnou cestu do ČR. Vyjádřil přesvědčení, že se Thajsko v budoucnu stane pravidelným účastníkem tohoto významného veletrhu.

Na semináři dále vystoupil český podnikatel Tomáš Ledajaks, který v Thajsku působí již 10 let a mj. zastupuje firmu Solbien, která zahájila ve městě Chiang Rai  pilotní projekt na likvidaci odpadů cestou fermentace.  T. Ledajaks se kromě svých bohatých zkušeností z podnikání v Thajsku a místních zvyklostech i kulturních rozdílech podělil s účastníky semináře i o svých plánech především v oblasti zpracování odpadu.

Ve druhé části semináře pak vystoupilo několik thajských podnikatelů, kteří mají osobní zkušenosti z obchodní a ekonomické spolupráce s ČR a zeměmi V4.

Milan Hupcej