Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak se slaví nový čínský lunární rok?

Hlasitě a vesele, chtělo by se říci, zatímco všude kolem Vás vybuchují petardy a rachejtle, až oči přecházejí a tak to jde od prvního dne nového lunárního roku (letos připadl na 2. února) až do konce patnáctidenního období, které ukončí Lampiónový festival.

Je to každoroční největší svátek, kdy se rodiny sjíždějí ze všech míst, kde pobývají a pracují během roku, aby společně slavili, odpočívali a bavili se. Každý rok to znamená obrovskou vlnu lidí, která se valí z měst na venkov vlaky, autobusy, letadly nebo auty a zatíží dopravní síť celé země, aby se po relativně krátkém čase všichni opět vrátili zpátky.

Ve městech se ve veřejných parcích konají tzv. chrámové trhy, což jsou v podstatě poutě s tradičními scénkami a vystoupeními, ale stále více i moderními, chcete-li komerčními, lákadly. Například v hlavním městě Pekingu se konají každoročně největší oslavy nového roku v parcích Ditan nebo Chaoyang, ale i v mnohých chrámech. Navštěvují je statisíce lidí, aby se o svátcích pobavili se svými dětmi a pobyli s ostatními, pojedli tradiční jídlo a laskominy a pochopitelně odpálili pár dalších petard.

Stejně jako vloni se oslav v Chaoyang parku zúčastnila také Česká republika. Ve stánku, sousedícím s maďarskými přáteli, kteří zrovna reprezentují předsednickou zemi Evropské unie, jsou pro zájemce k mání prospekty v čínském jazyce, které mají za cíl přiblížit naši krásnou zemi čínskému publiku. Číňané dnes patří mezi největší cestovatele na světě a jejich podíl na celosvětové turistice bude i nadále stoupat, proto o jejich přízeň soupeří všechny zajímavé destinace po celé planetě. Větší zájem o návštěvu naší vlasti mimo jiné znamená, že se opět rozšíří povědomí nejen o krásné přírodě a historických památkách, ale i způsobu života, tradičních i moderních výrobcích atd. To je cesta, kterou bychom měli společně kráčet, a poznání, kterým bychom měli překlenout i některá nedorozumění, vznikající z různých kulturních, společenských nebo ekonomických základů.

 

Stanek

 

Plakat

 

Drak