Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dělník české fotografie Jan Saudek v Šanghaji

Jan Saudek, světově uznávaný fotograf, v zahraničí mnohokrát oceněný a vystavovaný přijel na pozvání velvyslanectví ČR v Pekingu již po druhé během krátké doby do Čínské lidové republiky.

Svůj nabitý program zahájil přednáškou ve velkém sále Power Station of Art v Šanghaji, tedy v budově bývalé elektrárny na břehu Huangpu River která nyní funguje jako centrum moderního umění. Úvodem ke komentované slideshow byl celovečerní dokumentární film JAN SAUDEK, s podtitulem „V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu“ /režie A. Zika, USA-ČR 2007/. Film vypráví osobitým způsobem syrově pravdivý životní příběh jednoho z nejznámějších českých fotografů. Bezmála čtyřhodinový program vydrželo až do konce sledovat zhruba 500 diváků. Neúnavný mistr, jenž oslaví za rok osmdesátku, pak ještě rozdával autogramy a poskytoval intreview pro média.

Vyvrcholením třídenního pobytu Jana Saudka v Šanghaji bylo zahájení výstavy Jana Saudka v galerii Ofoto, kterou spolu s velvyslanectvím ČR a generálním konzulátem pořádal časopis Lens. Zahájení proběhlo v sobotu 15. března za hojné účasti české komunity v Číně a především místního publika. Během krátké návštěvy Šanghaje proběhla celá řada zajímavých setkání s významnými umělci, beseda se sběrateli a milovníky jeho díla a další společenské události.  Z Šanghaje odletěl Jan Saudek do Pekingu, kde se na velvyslanectví ČR ožení.

Galerie


Jan Saudek