Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch českých studentů středních škol v Pekingu

Se zlatými medailemi se vrátili všichni 3 vybraní studenti českých středních škol z finále středoškolské odborné soutěže „The Beijing Youth Science Creation Competition“, která se konala v Pekingu ve dnech 26.3. - 1.4.2014.

Česká republika byla zastoupena poprvé v 34-leté historii prestižní čínské soutěže „The Beijing Youth Science Creation Competition“. Studenti byli do Číny pozvaní na základě nové spolupráce Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS) s Pekingskou asociací pro vědu a techniku - Beijing Association of Science and Technology (BAST), která soutěž organizuje. ČSVTS využil možnosti podpořit talentované středoškoláky a zabezpečil a financoval jejich účast na této akci. Výběr studentů by nebyl možný bez spolupráce ČSVTS s Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s. a s organizátory Středoškolské odborné činnosti SOČ, která je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů vyhlašovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a garantovanou od ledna 2014 Národním institutem pro další vzdělávání.

 Paralelně se soutěží čínských studentů probíhala mezinárodní soutěž za účasti 16 delegací, které přijely z České republiky, Dánska, Itálie, Německa, Ukrajiny, USA, Austrálie, Koree, Singapuru, Macaa a Jihoafrické republiky s 38 projekty. Osmnáct projektů bylo oceněno zlatou medailí (včetně našich studentů) a 18 projektů stříbrnou medailí. Podle vyjádření hodnotitelů není obvyklé, aby všechny projekty z jedné země byly na tak vysoké úrovni, že získají nejvyšší ocenění.

Ocenění studenti z ČR:

Vojtěch Boček, SOČ, Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola technická Brno, Sokolská 1

s prací LORRIS TOOLBOX - sada nástrojů pro vývoj a řízení robotů;

Václav Kotyza, AMAVET, Letohradské soukromé gymnázium, Václavské náměstí 1, Letohrad

s prací Vliv kyseliny hyaluronové a různých koncentrací glukózy na hyaluronidázové aktivitě patogenů ran Staphylococcus aureus a Streptococcus agalactiae;

 

Robin Kryštůfek, SOČ, Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4,

s prací Syntéza nových metallakarboranových inhibitorů HIV -1 proteasy.

Soutěž svojí přítomností podpořili nejenom nejvyšší vládní představitelé městské části Pekingu, ve které soutěž probíhala (tato část má 2,5 mil obyvatel), ale i nejvyšší zástupci BAST a dalších významných organizací z oblasti popularizace vědy. Na pozvání ČSVTS naše studenty navštívili zástupci velvyslanectví České republiky v Pekingu a Českého informačního centra v Pekingu (attaché pro kulturu, vzdělávání a média Mgr. Martin Hošek, Ph.D. a ředitelka Mgr. Noemi Benešová - Guerrero, MBA.) Oba vysoce hodnotili odborné práce našich studentů a později se zúčastnili slavnostního zahájení této soutěže.  Paní  Benešová - Guerrero zabezpečila pro českou delegaci krásné propagační materiály o ČR v čínském i anglickém jazyce.

Atmosféra soutěže byla vynikající. Studenti měli dost příležitostí navázat přátelství, porovnat úroveň svých prací, řešenou problematiku ostatních projektů a nahlédnout do odlišné kultury vzdálené země, k čemuž pomohly i návštěvy zajímavých míst v okolí Pekingu a hlavně možnost komunikovat s mnohými dobrovolníky - studenty čínských vysokých škol, kteří zabezpečovali plynulý chod celé akce a starali se o spokojenost delegací ze zahraničí.

Motto ČSVTS: Věda a technika pro život.

Kontakt pro média:   Ing. Zora Vidovencová, ČSVTS, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1

www.csvts.cz, tel: 221 082 247, vidovencova@csvts.cz