Velvyslanectví České republiky v Pekingu

dsc_8538
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zhang Xiaogang zavítal do Čech a na Moravu

Jeden z nejvýznamnějších současných čínských malířů Zhang Xiaogang se svou paní Jia Jia zavítali v srpnu do Čech a na Moravu. Jejich návštěva sice měla soukromý charakter, přesto se v jejím průběhu uskutečnila celá řada zajímavých setkání a rozhovorů s českými umělci. Zhang Xiaogang navštívil ateliéry Jana Saudka, Vladimíra Židlického, Tomáše Císařovského a Vladimíra Kokolii.

V Petrkově pozdravil Daniela a Jiřího Reynkovy, syny slavného českého básníka a grafika. V Brně se obdivoval architektonické moderně vily Tugendhat a v Praze se s nevšedním zájmem seznámil s historií i současným posláním Pražského hradu. Nevynechal ani návštěvu Moravské galerie v Brně a Národní galerie v Praze. V obou významných kulturních institucích se setkal s jejich řediteli – Markem Pokorným resp. Vladimírem Röselem.

Zhang Xiaogang patří k těm čínským umělcům, kteří dlouhodobě projevují zájem o českou kulturu a její „promítání se do světa“. Zajímá se o českou či v Čechách tvořenou literaturu, ať už je to Franz Kafka, Milan Kundera či Bohumil Hrabal, o český film a fotografii, hudbu, a přirozeně výtvarné umění. Jeho návštěva opět potvrdila, že přes zeměpisnou vzdálenost jsou si naše kultury v mnoha ohledech velmi blízké, jejich zástupci vedou bezprostřední užitečný dialog, který vzrušuje, obohacuje a hlavně spojuje. 

Galerie


Zhang Xiaogang