Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Důležité je respektovat realitu obou zemí

Právo | 6.9.2012 | Rubrika: Ze zahraničí | Strana: 12 | Autor: Pavel Urban | Téma: MZV VELVYSLANEC ČESKÉ REPUBLIKY V PEKINGU LIBOR SEČKA ŘEKL V ROZHOVORU PRO PRÁVO:

* Čínské vysoké návštěvy se Praze vyhýbají. Jeden čelný diplomat Pekingu to novinářům řekl bez obalu: pokud budete zvát dalajlamu, sotva se něco změní. Co s tím?

Je to záležitost, které věnujeme dlouhodobou pozornost. Dobře vnímáme, že situace kolem Tibetu je pro čínskou stranu velice citlivá otázka, a několikrát jsme deklarovali, že ČR uznává a provádí politiku jedné Číny. Respektujeme integrální jednotu Číny a odmítáme separatistické tendence. Jsme si vědomi i bezpečnostních obav, které Čína může mít v souvislosti s Tibetem. To jsou fakta, která jsou čínské straně známá, a myslím, že je dobré je čas od času i zopakovat.

* To ale neřeší tahanice kolem dalajlamových návštěv.

Problém spočívá v tom, že na dalajlamu různé země nahlížejí různě. To je dáno jinou kulturou, jinou politickou situací. Čína jej posuzuje jako osobu, která symbolizuje nějaké politické tendence. Evropa – a u nás stejně tak – ho zase vnímá jako osobu, která ztělesňuje určité duchovní, kulturní a etnické principy, jako člověka s jiným obzorem. To znamená, že evropští politici, včetně českých, v dalajlamovi nevidí symbol jakýchsi politických tendencí, nenahlížejí na něj jako na politika. A tady se střetávají oba pohledy.

* Jak vypadá současná situace?

Chtěl bych zdůraznit, že za poslední téměř tři roky se nikdo z českých politiků s dalajlamou oficiálně nebo na oficiálních místech nesetkal. Poslední oficiální setkání s expremiérem Fischerem bylo v srpnu 2009. A členové této vlády do oficiálního kontaktu s dalajlamou nevstoupili. To je hodně vstřícný postoj k čínské citlivosti. Důležité je jedno: respektovat politickou realitu obou zemí.

* Není nestandardní, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Čínu ještě nenavštívil?

To souvisí právě s nalezením nového prostoru pro rozvoj vztahů v politické oblasti. V ostatních oblastech – například v kultuře – jsou vztahy velice dobré a možná nadstandardní. Pravda, u vysokých návštěv zatím převládají spíše kontakty parlamentní, anebo stranicko-regionální. Tím mám na mysli např. březnovou návštěvu delegace vedenou šéfem Asociace krajů Michalem Haškem, v níž byl i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Takže jednáme s čínskou stranou, jak i vztahy na vládní úrovni povýšit.

* Chystá se v blízké době vysoká návštěva do Pekingu?

Čína se nyní zaměřuje na přípravu 18. sjezdu KS a zahraniční aktivity poněkud omezuje. Je několik úvah o pozvání našich ministrů do Číny, ale dokud nebudou takové informace potvrzeny, nemá cenu o nich hovořit.

* Průmyslníci naznačují, že dalajlamovy cesty poškozují export. Přitom podporu vývozu a uplatnění v mimoevropských zemích označil premiér Nečas za prioritu diplomacie. Jak to tedy je?

Náš export do Číny se loni proti roku 2010 zvýšil o 33 procent. Letos v 1. pololetí posílil o 15 procent, takže do konce roku to bude zřejmě opět 30 procent. Znamená to, že vývoz do ČLR roste každým rokem o třetinu. To je obrovské číslo, taková dynamika je málokde. Z toho je zřejmé, že přímá souvislost mezi atmosférou politických vztahů a růstem exportu není. Samozřejmě lze spekulovat, že kdyby atmosféra byla ještě lepší – tedy všechny otázky byly vyřešeny – tak bychom měli víc příležitostí. To asi pravda je a lze o tom diskutovat.

* Obchodníci se také nechali slyšet, že by přivítali usnadnění vízové praxe. Jsou takové návrhy na stole?

To je poměrně složité téma. Naše ambasáda vydává víza čínským obchodníkům – pokud se nevyskytují problémy – zhruba do pěti dnů. Procento odmítnutých je mizivé. Nemám pocit, že by si někdo z Číňanů, kteří u nás podnikají nebo chtějí podnikat, stěžoval na naši vízovou politiku. Jedná se ale o možnosti zrušit víza pro diplomatické pasy. To by byl krok, jak dát vztahům vyšší kvalitu.

* Přípravy 18. sjezdu Komunistické strany Číny poznamenal skandál: žena prominenta otrávila Brita. Může to ovlivnit klidnou generační obměnu čínského vedení?

Já bych řekl, že se od sjezdu očekává možná ještě víc. To, že dojde ke změně na vedoucích místech, je dávno známé. Za závažnější považuji, že sjezd zvýrazní výzvy, jimž bude muset nové vedení čelit.

* Jaká je tvář čínských „výzev“?

Jistá debata proběhla už v době výročního zasedání parlamentu v březnu. Jednou z výzev je nové vymezení ideového základu společnosti. Ta se totiž v posledních letech rychle přetváří. V metropoli teď všude najdete slogany, jimž se říká „pekingské hodnoty“. Obsahují čtyři principy: vlastenectví, inovace, inkluzivita a ctnosti. Odrážejí vnitřní diskusi: na jakém hodnotovém základě se chce moderní Čína usadit? Lidé to chtějí vědět.

* O co jde?

Řada věcí je překonaná. Čína je dnes moderní země, kterou řídí strana – ale země je v roce 2012. Nikoli 30 let zpátky, takže Čína to musí reflektovat a musí dát mladým lidem pocit, že stát je stále na něčem založen. Pak je řada úkolů, které jsou možná ještě složitější a týkají se vyrovnávání rozdílů. Mluvil o tom premiér Wen Ťia-pao. Sociální rozdíly se za 30 let překotného rozvoje nezmenšily, spíše zvýšily. Jsou bohatá města, a chudý venkov. Bohatší pobřeží a chudší regiony ve středu a na západě země. Jde o regionální nerovnosti. V Číně je navíc přes 50 národností, byť většinu tvoří Chanové – etničtí Číňané. A zase: nerovnosti jsou patrné a potřeby etnik různé. K tomu je třeba udržet stabilitu.

* To vypadá na dlouhý výčet.

Jde i o bezpečnost života. To je v Číně otázka podstatná. Země dosáhla velkého pokroku: stala se druhou největší ekonomikou světa. Ale například: loni v létě udeřil blesk do signalizačního zařízení u města Wen-čou – a srazily se dva rychlovlaky. Zahynulo na 40 lidí. To zvedlo vlnu diskuse: rychlovlaky, anebo především bezpečnost? Jiný příklad: než jsem z Pekingu odjížděl, napršelo metr vody. A za jeden den bylo na 70 mrtvých, protože kanalizace nebyla schopna vodu vstřebat. Všude jsou velké betonové plochy nebo nádherné paláce, ale kanalizace tomu neodpovídá. I takové věci sjezd bude muset řešit.

* Stanou se podle vás novými čínskými jedničkami dosavadní „náměstci“?

Jména viceprezidenta Si Ťinpchinga a vicepremiéra Li Kchečchianga jsou nejčastěji citována a je pravděpodobné, že budou zvoleni. V Číně to ovšem vyvolává další posuny a politologové soudí, že než se změní celý stranickostátní aparát, potrvá to dva roky.