Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Deník People´s Daily: "Emoce vzbuzované zvukem, barvou, světlem a stínem"

Čtěte článek o programu “embassyart艺馆, který vyšel v čínském deníku People´s Daily 18.května 2012. Článek napsala Wang Jiake na základě rozhovoru s velvyslancem Liborem Sečkou.

Čínský originál je přiložen.

 

Neoficiální překlad:

"Emoce vzbuzované zvukem, barvou, světlem a stínem"

Když navštívíte oázu zeleně v areálu českého velvyslanectví, možná tu zrovna zaslechnete melodické tóny klavíru, nebo spatříte tradiční čínské inkoustové malby, anebo vás ohromí abstraktní, ale novodobé moderní malby. Určitě tu ale potkáte milovníky umění z České republiky i Číny, kteří navzájem sdílí své porozumění a vyměňují si své pocity a vnímání kultury, umění a života. "V takové atmosféře není rozdílný jazyk překážkou, i pouhý tón nebo barva může otevřít dveře uvolněné a upřímné mezilidské komunikaci", říká Libor Sečka, velvyslanec České republiky v Číně.

Příležitost setkat se tu s uměním je možná díky programu „embassyart艺馆“, jenž organizuje Velvyslanectví České republiky v Pekingu, a také osobní zájem velvyslance podporovat kulturní komunikaci a přispět tak k vzájemnému porozumění mezi Čechy a Číňany. Spojení velvyslance a čínského umění je jako romantický příběh, nebo chcete-li podle jeho vlastních slov, „plné magie“. „Když jsem v roce 2007 poprvé přijel do Pekingu, navštívil jsem umělecký distrikt 798. Byla už skoro tma, když jsme s kamarádem nečekaně vstoupili do ateliéru jednoho umělce. Prohlíželi jsme si jeho díla a pozorovali ho při malování. Se zapadajícím sluncem, prodlužujícími se stíny a podzimním listím pomalu se snášejícím k zemi kolem mě tvořil onen umělecký zážitek dokonalou harmonii. Byl tak živý, že pronikl přímo do mé duše,“ podotýká Sečka.

V následujících čtyřech letech velvyslanec navštívil ateliéry mnoha umělců, rozmlouval s nimi při šálku čaje, a hledal ten duše se dotýkající pocit. V současné době má spoustu čínských přátel z uměleckých a kulturních kruhů. V rámci programu „embassyart艺馆“ se mu podařilo uspořádat 16 kulturních a uměleckých událostí, na kterých se představilo 11 čínských umělců.

Po dobu, co velvyslanec Sečka působí v Číně, měl nejen příležitost vychutnat si originální a autentické čínské umění a kulturu, ale také porozumět pravé Číně a čínské kultuře prostřednictvím zážitků z každodenního života. Na začátku byl velkým příznivcem čínského současného umění. Postupně si vypěstoval také své vlastní zalíbení pro tradiční čínskou kulturu, často rozebírá tradiční čínské myšlenky z pohledu zvenčí, nezatíženého tradicí. Rovněž usiloval o začlenění více tradičních čínských prvků do programu „embassyart艺馆“ aby se ukázaly i půvaby tradičního umění.

„Stejně jako i na této krajinomalbě,“ ukazuje Sečka na čínskou tušovou malbu visící na zdi a dodává, „v čínské umělecké tvorbě vždy najdete tyto dva elementy - hory a vodu, dokonce i v současném umění, které čerpá z tradičních konfuciánských myšlenek. Laskavý miluje hory a moudrý miluje vodu. Moudrý miluje pohybovat se jako voda a laskavý upřednostňuje být tichý jako hory. Moudrý je šťastný a laskavý žije dlouho. Klid hor a energie vody vytváří rovnováhu. Číňané se zabývají otázkou dosahování rovnováhy po celá staletí, ve snaze splynout s přírodou. Na myšlení Číňanů má velký dopad, zatímco v západní kultuře žádná podobná "posedlost"  stavem rovnováhy neexistuje. Nicméně,  myšlenka o rovnováze svou hodnotu má a stojí za to se o ní učit.“

"Přestože o ni mají zájem, nejsou Češi kvůli jazykové bariéře příliš obeznámeni s čínskou kulturou, což na druhou stranu otevírá velký prostor naší práci. Je to také skvělá příležitost pro čínskou kulturu a umění, kde je toho taky stále ještě potřeba mnoho udělat." Podle názoru velvyslance prázdná místa nejsou důvodem k pesimismu, naopak dobrým důvodem k vytvoření něčeho velkého, což pravděpodobně vystihuje onen původní záměr projektu “embassyart艺馆”. Dva roky tento projekt sloužil jako platforma a pouto, představoval umělecká díla a umělce z České republiky a Číny a sdružoval dohromady lidi se zájmem o umění. Sečka uvedl, že dokud lidé budou vzájemně diskutovat a angažovat se v dialozích, půjde seznamování snadno. “Pořád se mi zdá, že Češi a Číňané k sobě mají blízko, dokonce i jejich smysl pro humor je podobný.“

Když si prohlížíte katalogy k jednotlivým výstavám “embassyart艺馆”, najdete v nich malby čínských umělců vycházející z technik západního moderního umění, i zobrazení čínských lidových povídek, jako například klasické zápletky z Povídky ze západní komnaty nebo  Legendy o bílém hadovi, i abstraktní zpodobnění vnitřního světa současné čínské mládeže. Rozdíl mezi Čínou a zbytkem světa se ztrácí v těchto malbách, jako by umění bylo opravdu kosmopolitní, bez ohledu na malíře či publikum, státní příslušnost, za hranice jazykové bariéry. Zvukem, barvou, světlem a stínem, myšlenky komunikují spirituálně. Pak „jako blesk z čistého nebe", může duši zaplavit štěstí. Sečka často tvrdí, že s posilující ekonomikou a mezinárodním postavením je Čína nyní silným světovým hráčem, ovlivňujícím život mnoha lidí z různých koutů světa. V českých obchodech pochází většina výrobků z Číny. Každodenní život českých obyvatel je ovlivněn čínskými produkty. Lidé touží po poznání této obrovské země na východě. Čínská kultura a umění by měly jít dál za hranice a ukázat světu, kdo jsou, stejně tak své cíle a vize.

Čína je nejdynamičtější zemí na světě a čínská kultura patří k těm nejvíc okouzlujícím. Prostřednictvím kultury a umění může Čína snadno rozmlouvat a komunikovat se zbytkem světa. Během představování se čínské kultury světu by Čína také měla reagovat na celosvětové otázky a výzvy (svým vlastním hlasem), aby se doopravdy stala studnou duchovního bohatství sdílenou lidmi po celém světě.

přílohy

RMRB20120518B023.pdf 763 KB PDF (Acrobat dokument) 24.5.2012