Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projev k 55. výročí založení Farmy čínsko-česko-slovenského přátelství

U příležitosti letošních oslav 55.výročí založení Farmy čínsko-česko-slovenského přátelství v čínském Cangzhou, provincie Hebei, přednesl Velvyslanec Libor Sečka na půdě českého velvyslanectví v Pekingu 2. června 2011 následující projev:

Vážený pane prezidente, vážený pane velvyslanče, dámy a pánové, milí přátelé,

dovolte, abych Vás přivítal na půdě českého velvyslanectví v Pekingu, a poděkoval Vám za účast na dnešní slavnostní události, kterou chceme spolu s našimi slovenskými a čínskými přáteli oslavit.

Dnes se tu scházíme, abychom si připomněli 55. výročí vzniku Farmy česko-slovensko-čínského přátelství, události, která je výrazem našeho vzájemného přátelství a tradičních vztahů. Tehdejší Československo nabídlo v té době stále ještě velmi mladé nové Číně své zkušené odborníky, moderní zemědělské stroje a zařízení, aby pomohlo zahájit budování nového modelu zemědělské výroby na břehu Bohajského moře. Na památku tohoto kroku čínská vláda rozhodla o pojmenování Farmy symbolickým názvem přátelství mezi oběma státy, což přetrvalo dodnes.

Od těch dob uplynulo hodně času, mnohé se změnilo, ale přátelství a silné pouto k dalekým zemím ve středu Evropy zůstalo. Farma a její pracovití lidé stvořili nový svět pro sebe i své děti, vybudovali moderní zemědělské provozy, nové byty, školy, veřejné budovy, ale tím neskončili. Vybudovali také nový průmysl, který z dříve výhradně zemědělské oblasti učinil industriální a rozvojovou zónu, otevřeli brány zahraničnímu obchodu. Dnes již plánují výstavbu nového města pro milión obyvatel a českým i slovenským přátelům nabízejí možnost investic v jejich rozvojové zóně.

Farma se stala nejen pro nás diplomaty z velvyslanectví, ale i pro další oficiální představitele a podnikatele z dnes již dvou samostatných zemí, Česka a Slovenska, takovým čínským domovem. Setkáváme se tu s otevřenou náručí a myslí, hledáme nové možnosti spolupráce, které by odpovídaly dnešní situaci a potřebám. Lidé z Farmy navštěvují pravidelně obě naše země a udržují staré kontakty, stejně jako vytvářejí nové.

Dnes jsme pro přátele z Farmy hostiteli my a rádi bychom je ujistili, že naše přátelská vazba bude pokračovat i v budoucnu. Předáme ji našim nástupcům v diplomatických službách, budeme o ní psát a hovořit i u nás doma, v srdci Evropy. Tímto způsobem zachováme dědictví dávného okamžiku, kdy se naše země a jejich tradice a hodnoty propojily za společným cílem – dosažení lepší budoucnosti pro jejich národy.

Dovolte mi, vážený a milý pane prezidente, abych Vám touto cestou a jménem České republiky popřál k letošnímu výročí mnoho zdaru, hodně úspěchů a štěstí Vám i Vašim spolupracovníkům, stejně jako pevné zdraví a odhodlání do dalších úkolů, které Vás čekají na cestě k naplnění stanovených cílů.

Děkuji Vám za pozornost a doufám, že u nás strávíte příjemné odpoledne ve společnosti přátel z České a Slovenské republiky.