Velvyslanectví České republiky v Pekingu

yan_li_li_yan_cover
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úvodní slovo - výstava umělců Yan Li a Li Yan (embassyart艺馆)

...Přemýšlel jsem o protikladech. Přemýšlel jsem o obrazech svých dvou přátel - Li Yana a Yana Li, jejichž jména se s použitím pinyinu zrcadlově odrážejí. Drama a zklidnění, bolest a radost, surovost a hravost, beznaděj a lehkost, smrt v nejrůznějších podobách a oslava žití, zmar i nová naděje. Lze je rozdělit, nelze je oddělit. Protiklady našeho života spojené stejně, jako je den s nocí. V té zvláštní chvíli jsem si uvědomil, že jejich obrazy je slyšet více než obrazy ostatních. Ostré zvuky sirén, prašný hluk dosedající helikoptéry, nářek zraněných i tichý vzlykot pozůstalých se misí s ozvěnou lehkých kroků ztrácejících se v horku nedělního odpoledne, sladkou melodií kytary i nostalgických tónů černých vinylových desek...

Yan Li – Li Yan  - dvě strany zrcadla

„Jste nervózní?“ zeptala se mne modrá sestřička, když jsem nedávno ležel na operačním lůžku jedné pekingské kliniky a čekal na lékaře, který měl provést menší chirurgický zákrok na mém pravém oku. Představil jsem si, že vzhledem k vrozené vadě druhého oka nebudu nějaký čas vidět vůbec. Budu k nepoužití. „Tady je každý nervózní“, odpověděla si sama a rozhodla se zředit tiché napětí hudbou. Otočila knoflíkem a z rádia začala pronikat do prostoru čínská tradiční instrumentální skladba. Místnost byla rázem zaplavena líně se vinoucí řekou, jejíž hladinu pročesával zteplalý podvečerní vánek. Myslím, že nechybělo ani zapadající slunce. „Jediné, co mi teď schází ke štěstí, je váš tanec“, řekl jsem s nadsázkou. „Tak já zkusím motýla“, reagovala pohotově a v pomalém rytmu začala kroužit dlaněmi a pažemi. Smáli jsme se. A tak jsem vstupoval do svého dočasně rozmazaného světa světla a stínů spokojenější.

Posílen novým zážitkem, přemýšlel jsem o protikladech. Přemýšlel jsem o obrazech svých dvou přátel -  Li Yana a Yana Li, jejichž jména se s použitím pinyinu zrcadlově odrážejí. Drama a zklidnění, bolest a radost, surovost a hravost, beznaděj a lehkost, smrt v nejrůznějších podobách a oslava žití, zmar i nová naděje. Lze je rozdělit, nelze je oddělit. Protiklady našeho života spojené stejně, jako je den s nocí. V té zvláštní chvíli jsem si uvědomil, že jejich obrazy je slyšet více než obrazy ostatních. Ostré zvuky sirén, prašný hluk dosedající helikoptéry, nářek zraněných i tichý vzlykot pozůstalých se misí s ozvěnou lehkých kroků ztrácejících se v horku nedělního odpoledne, sladkou melodií kytary i nostalgických tónů černých vinylových desek. Znovu jsem se přesvědčil, že pokud má existovat něco jako je všeobecná harmonie, soulad, souznění, pak v sobě musí nutně zahrnovat přinejmenším vědomí této nejširší zvukové škály.    

Li Yan je reportér, kronikář, zachycovatel, nemilosrdně do svých obrazů zapisující vše neobyčejné,  nečekané, ničící a kruté. Vše, co se vymklo tradičnímu řádu, kontrole. Vše, co v jedné sekundě proměnilo život jednotlivců, ale i stovek a tisíců lidí v neštěstí a tragédii. Zajímá ho nejenom dynamika a vnitřní napětí okamžiku, ale i ticho, které následuje. Podává svědectví o lidském utrpení dneška, stejně jako o místech, kde se události odehrály a jejich atmosféře, skoro by se chtělo říci náladě. Yan Li je básník, vizionář, objevovatel. Také on trhá pouta všedního, obyčejného. Pohled na jeho obrazy ve mně vyvolává pocit nezadržitelného stoupání létajícího balonu. Nastoupíte – li, vynese vás do nekonečného prostoru fantazie a obrazotvornosti, vyvěrající z poetického vnímání věcí kolem sebe. Cítíte slunce, které dává ostrost a jas barvám, slyšíte hudbu, do níž se barvy slévají, do duše doléhá laskavý hlas recitující básně někde v dáli. Chce se vám zůstat, spočinout, nevracet se, usnout v obraze. Oba dva reflektují náš svět. Nasvěcují jej však z různých úhlů. I díky jim mu můžeme lépe porozumět.     

V Pekingu 12.února 2012                                                                        

Libor Sečka

Katalog k výstavě ke stažení (PDF; 17 MB)

Yan Li-Li Yan catalogue cover

přílohy

Katalog Yan Li Li Yan 17 MB PDF (Acrobat dokument) 14.3.2012