Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úvodní slovo - výstava Zdeny Šafky Řehákové (embassyart艺馆)

Zdena Šafka Řeháková a její svět v obrazech

Dlouho jsem přemýšlel, jak co nejlépe, nejzvláštněji, nejslavnostněji uzavřít dvouletý cyklus "embassyart艺馆“ v jeho dosavadní podobě. Jak učinit důstojnou tečku za šňůrou šestnácti nejrůznějších, ale vždy původních a neopakujících se kulturních podniků na velvyslanectví a v jeho okolí. Co ještě nabídnout příznivcům ambasády a milovníkům umění, kteří si zvykli pravidelně přicházet za krásou, nápadem, provokací i souzněním. Mělo by to být něco, co uzavře pomyslný kruh. Spojí všechny proudy v jednu klidnou řeku. Přijde a stane se přirozenou součástí rozkvetlého pekingského jara. Uvažoval jsem. Přátelé z Prahy, kteří tušili, kam směřují mé úvahy, vyskládali na můj horizont mozaiku obrázků Zdeny Šafky Řehákové. Myslím, že věděli, co se stane. Obrazy se přiblížily a promluvily. O věcech, které jsou všední, o věcech, které jsou samozřejmé, o věcech a pocitech, které jak poledníky obepínají svět, a proto jim také všichni lidé na světě musí rozumět.

Zdenu Šafku Řehákovou znám zatím pouze z jejich obrazů, přesto si myslím, že její ambice se netýká ani tak ovlivňování světa, jako otevírání oken do jeho nitra, otevírání studánek, otevírání duší. Její výpověď je čistá, plná světla a barev. Smutné a  nostalgické je vždy jen věcí odstínů. Atmosféra, kterou vytváří, nás okamžitě vtahuje do obrazu, do děje. Stáváme se součástí okamžiku, prostupujeme do zobrazených osob i věcí a spolu s nimi cítíme teplo dotyků, příjemný chlad nabízený hladinou rybníka nebo vůni dozrálého pšeničného pole, které v horkém dni projíždíme na kole. Stejně jako náš život, který se odehrává mezi realitou a snem, a ne vždy jsme schopni stoprocentně určit, kterou fází zrovna procházíme, i její obrazy nenuceně překračují pomezí obou prostorů. Nezřídka nás doprovázejí andělé, aby nás ochránili, vyvedli z nebezpečných situací, povznesli.Nezřídka dobrovolně vstupujeme do husté duhové mlhy, abychom vystoupili naplněni novou barevnou energií.

Zdena Šafka Řeháková hledá rovnováhu. Snaží se upnout, ukotvit, stabilizovat objektiv svého vidění k pevnému bodu, najít jistotu v rozkolísaném prostředí. Barvy jsou prostředkem vyvažování. Zdena Šafka je výtvarnicí, která bohatě využívá různých materiálů i technik k vyjádření myšlenky, k postižení jedinečnosti momentu.  Zároveň je ale i  básníkem, který lyriku slova přetavuje do vizuálních vjemů. Její obrazy jsou poezií na plátně, na papíru, na látce. Myslím, že vzhledem k dlouhodobé čínské tradici spojení básníků a malířů vjedno, se její tvorbě dostane v Říši středu velkého porozumění. Zdena Šafka nás nechává odkrývat půvabná zákoutí, zastávky, zálivy, všechno co zakouslo, do skály, pevniny, hmoty a vytvořilo bezpečný útulek, přístav, kam se utíkáme, když nad námi hřmí nebe. Neorganizuje ve spěchu útěk z chaosu světa, nabízí cestu, pramen k oživení ducha. Zdena Šafka Řeháková hledá rovnováhu. Přináší zklidnění.

V Pekingu, 14.dubna 2012
Libor Sečka

Katalog ke stažení (PDF, 4,3 MB)

Safka catalogue

přílohy

Safta_final.pdf 4 MB PDF (Acrobat dokument) 4.5.2012