Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úvodní slovo - koncert Markéty Mátlové (embassyart艺馆)

... Markéta Mátlová se tedy do Číny ani ne po roce vrací. Vrací se ráda, neboť pro sebe objevuje nový svět. Vstupuje do dynamicky pulsujícího prostředí, které je prorůstáno kořeny dlouhověkých čínských tradic a kulturních přístupů ....

Markéta Mátlová v Číně

Nejsem kritikem umění a vynášet jakékoli hudební soudy rozhodně není mojí ambicí. Úkolem velvyslance je spíše uvádět, přenášet, propojovat to nejlepší z kultury země, kterou zastupuje a země, která mu dočasně poskytuje působiště.  Přispívá ke vzájemnému dotýkání se kultur a těší ho, že může zprostředkovávat  nové obohacující umělecké zážitky svému okolí.  Tuto misi ovšem nemůže zvládnout bez souznějících spojenců. Je mým velkým potěšením konstatovat, že Markéta Mátlová, vynikající česká sopranistka, k nim bezesporu patří.

Markéta Mátlová

 

S Markétou Mátlovou jsem se poprvé setkal v roce 2004 na Maltě, kde vystupovala společně s Pěveckým sdružením moravských učitelů vedeným jejím otcem a předním českým sbormistrem současně, Lubomírem Mátlem. Od té doby uplynulo šest let a tehdy začínající mladá zpěvačka si mezitím získala domácí popularitu i mezinárodní uznání. Vystupovala v mnoha zemích světa a koncertovala s celou řadu věhlasných zahraničních hudebních těles. Ztvárnila množství titulních i jiných rolí v operách W.Mozarta, G.Pucciniho, A.Dvořáka a dalších. Má nejenom vynikající pěvecký talent i techniku, ale též dar živé a přirozené komunikace s publikem.     

Čínské obecenstvo mělo možnost radovat se ze svěžího, jasného, okouzlujícího hlasu Markéty Mátlové celkem dvakrát. Zpěvačka zavítala do Říše středu v pozdním podzimu loňského roku, kdy se zúčastnila Mozartova festivalu v Macau a účinkovala v opeře Figarova svatba. Poté vedly její kroky do hlavního města, Pekingu. V několika komorních koncertech tu zazněly árie z Dvořákovy Rusalky a předvánoční atmosféru skvěle podbarvily tradiční české koledy.  

Markéta Mátlová se tedy do Číny ani ne po roce vrací. Vrací se ráda, neboť pro sebe  objevuje nový svět. Vstupuje do dynamicky pulsujícího prostředí, které je prorůstáno kořeny dlouhověkých čínských tradic a kulturních přístupů. A stejně jako jezuitští poslové v sedmnáctém století přináší krásu v hudbě, zpěv jako propojující duhový oblouk a radost. Markéta  Mátlová  pro sebe objevuje Čínu. A čínské publikum objevuje Markétu Mátlovou. Věřím, že tento proces bude trvat dlouho.  

Libor Sečka, Peking, 17.června 2010

 

Matlova - kat