Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úvodní slovo - výstava Wei Qingji (embassyart艺馆)

.... tam, kde bychom v západním kulturním prostředí předmět našeho zájmů často obkličovali slovy, omezovali jej přesnou definicí jeho významu, předkládá Wei Qing Ji našim zrakům volně rozprostřené znaky a náznaky ....

 

Wei Qing Ji

 

Přijel jsem do Číny, abych ji prozkoumal, poznal, vstoupil do ní. Abych alespoň trochu porozuměl tomu zvláštnímu světu plnému barev, stínů a odstínů, lesků a odlesků, tisícileté historie, která i v nejjemnějších kanálcích vstupuje do cévního systému soudobé, o překot uhánějící, společnosti. Přijel jsem, abych hledal malíře a nakouknul jim do duše. Abych věděl něco více o čínském  malířském srdci. Snažil jsem se s každým novým obrazem  otevřít nové okno, ale otevíraly se mi spíše studny. Hledal jsem světlo, ale nacházel jsem hloubku a svěží energii. Hledal jsem sdělení, ale nacházel jsem symboly.

Dílo mého přítele, Wei Qing Ji, je symboly prodchnuto. Jsou hravé, laskavé, ironické i  klasické. Tam, kde bychom v západním kulturním prostředí předmět našeho zájmů často obkličovali slovy, omezovali jej přesnou definicí jeho významu, předkládá Wei Qing Ji našim zrakům volně rozprostřené znaky a náznaky. Odráží se v nich nejenom letitá čínská moudrost a tradice, ale také autorovo vnímání dneška a jeho problémů. Obrazy Wei Qing Ji, jakoby chtěly aktivně komunikovat, hovořit o lásce a zradě, závisti a štěstí, síle a zbabělosti. Pokoušejí se nás unést společně s řadou dětských i zvířecích postav někam do pohádkových pohoří zalitých rudo-modrým světlem, sypaných zlatými hvězdami, aby nás vzápětí se vší nemilosrdnou krutostí vrátily zpět do reality. A tak se do rýžového papíru vpíjí  nejenom uhánějící tušoví jezdci na divokých koních, ale také celá lidská zabijácká invence ve formě zbraní, co jich jen bylo. Svět je takový a Wei Qing Ji se o něm nebojí promlouvat.     

Dlouho jsem přemýšlel, jak nejlépe zahájit nový cyklus kulturních aktivit Českého velvyslanectví v Pekingu, Embassy and Art. Koho povolat,  komu předat symbolický klíč, aby otevřel novou cestu k česko – čínskému současnému uměleckému dialogu. Vybral jsem si Wei Qing Ji, protože patří k hledačům pravdy. Hledá ji v sobě, v okolí i v minulosti. Neboť jakýkoli pohyb kupředu  bez pohledu do zpětného zrcátka mnohdy znamená nejenom ztrátu energie, ale také ztrátu orientace, ztrátu kořenů. Wei Qing Ji své kořeny cítí jasně. Roste z nich strom. Košatý, rozeklaný, zelený a živly zkoušený. Wei Qing Ji svět nezmění. Vykvétá však z jeho stromu ve vší mohutnosti, ostrosti i poezii.   

Libor Sečka, Peking, 30.května 2010

 

Weiqingji - katalog