Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podvodné internetové nákupy v Číně

Mezinárodní obchod s sebou nese jako každé jiné podnikání určitá rizika. Prodávajícího a kupujícího často dělí vzdálenost tisíců kilometrů, jazyková bariéra a právní překážky.  Podnikání v Číně je v tomto ohledu ještě zrádnější– bájné představy o čínských cenách lákají evropské a americké spotřebitele a podnikatele do pastí tzv. scammerů – na internetu podnikajících podvodníků. Ekonomický úsek našeho úřadu se v poslední době stále častěji setkává s případy podvedených českých podnikatelů. Ačkoli se jim všem snažíme nabídnout maximální možnou pomoc, zdůrazňujeme, že v souboji s čínskými scammery je maximálně důležitá především prevence. O tom, jak scammera odhalit, se dočtete v následujícícm textu.

Před jakýmkoli nákupem zboží z Číny je vhodné mít na paměti, že značkové zboží není na čínském trhu téměř nikdy levnější, než na trhu evropském. Podezřele se jeví jakákoli cena, za kterou čínský prodávající inzeruje zboží zavedených světových značek, která je nižší než 70 procent maloobchodní ceny v Evropě. Čína je rájem levných a ne vždy kvalitních produktů, skutečně kvalitní a značkové výrobky jsou tu často dražší než v zemi výrobce. Prodávající je v případě, že nabízí podezřele levné značkové zboží, většinou připraven svou nabídku doprovodit více či méně věrohodnou historkou o velkoobchodních slevách. Ve většině případů pak ve výsledku kupující obdrží buď zboží padělané, nebo úplně jiné (zpravidla vpodstatě dále neprodejné), případně vůbec žádné. Padělané zboží může být zabaveno již při cestě z Číny (náklady jdou na vrub kupujícího) a jeho případný prodej v ČR je samozřejmě v rozporu s legislativou upravující ochranu práv duševního vlastnictví. Mějte na paměti, že pokud se nabídka prodejce zdá až příliš výhodná, pak se pravděpodobně jedná o podvod.

Před uzavřením obchodu si ověřte, že vám prodávající sdělil plnou adresu svého sídla, resp. bydliště. Znalost adresy prodávajícího je nezbytná, pokud by v budoucnu bylo potřeba vůči němu uplatňovat nějaké právní nároky. Podezřelá adresa však může také a priori odhalit scammera. Je vhodné mít adresu prodávajícího i v transkripci (pinyin), pro cizince je většinou adresa uvedená v čínských znacích nedostatečná. Adresa musí být konkrétní - pokročilejší scammeři často uvádějí svou skutečnou adresu (falešná je totiž poměrně lehce odhalitelná, viz dále), ale pouze do úrovně distriktu (čtvrtě).Řada čínských měst v počtu obyvatel atakuje desetimilionovou hranici, takže je prakticky nemožné bez detailní adresy scammera vystopovat. Příklady skutečných pekingských adres najdete např. v tomto našem článku. Vždy trvejte na zaslání adresy kupujícího do úrovně čísla popisného.

Sofistikovaného scammera není lehké odhalit ani za pomoci specializovaných firem. K odhalení převážné většiny z nich naštěstí stačí běžně dostupné informační zdroje. Jedním z nejcennějších jsou čínské Žluté stránky (www.yp.net.cn), které jsou také dostupné v angličtině (http://www.yp.net.cn/english/). Po jednoduchém zadání jména firmy obchodního partnera do vyhledávácího pole může kupující odhalit některé zásadní nesrovnalosti, např. v adrese (skutečná adresa je samozřejmě scammerovým nejpečlivěji střeženým tajemstvím). Méně sofistikovanou, ale stejně funkční metodou je progooglování firmy obchodního partnera. Pokud daná společnost prohlašuje, že je v oboru lídrem (což je tvrzení, které mají scammeři v oblibě), ale Google nenachází žádné informace a jediná webová stránka, jejíž adresu partner poskytl, vypadá jako z hlouby devadesátých let, s angličtinou plnou chyb, mějte se na pozoru. Použijte dostupné vyhledavače a snažte se s jejich pomocí zjistit o prodávajícím maximum.

Většina scammerů neuvádí mezi kontakty na svou společnost číslo pevné linky, ale pouze číslo mobilního telefonu, s cílem znemožnit dohledání své adresy. Scammeři se spoléhají, že cizinci o tomto neví, resp. že nepoznají rozdíl mezi čínským formátem čísla pevné linky a mobilního telefonu. Je samozřejmé, že stejně jako kdekoli na světě mají velké a zaběhnuté společnosti i v Číně vždy také pevné telefonní číslo. Pokud jej váš potenciální partner nemá, je to důvod ke zbystření. Mobilní telefonní čísla v ČLR začínají některým z těchto trojčíslí:

130/1/2   China Unicom GSM
133          China TelecomCDMA
1340-1348    China MobileGSM
1349         ChinaSatSatellite
135/6/7/8/9  China MobileGSM
150          China MobileGSM
151          China MobileGSM
152          China MobileGSM
153          China TelecomCDMA
155          China Unicom GSM
156          China Unicom GSM
157          China MobileTD-SCDMA
158          China MobileGSM
159          China MobileGSM
185          China UnicomWCDMA
186          China UnicomWCDMA
188          China MobileTD-SCDMA
189          China Telecom CDMA

 

Je rovněž vhodné si ověřit, že telefonní číslo je registrované v místě, kde prodejce udává svou adresu (např. na webu http://www.hao123.com/haoserver/showjicc.htm - tento vyhledavač umí pracovat s čísly pevných linek i mobilů).

Je vhodné mít se na pozoru v případech, kdy je prodávající podezřele rychle schopen měnit podstatné náležitosti obchodu, jako jsou například parametry zboží, kvantita nebo způsob balení. Příliš promptní reakce na požadavky kupujícího nemusí znamenat flexibilitu čínského partnera, ale skutečnost, že na reálném obchodu prodávající žádný zájem nemá. Kupující by se měl mít rovněž na pozoru, pokud jej  prodávající podezřele tlačí k rychlému uzavření obchodu, např. s poukazem na výjimečnou, časově omezenou slevu, poslední kusy zboží atd. Scammer se takto může pokoušet kupujícího vystresovat a tím snížit jeho práh ostražitosti. Vždy si obchod po internetu dobře rozmyslete a všímejte si podezřelého jednání prodávajícího.

Scammeři se často rekrutují z řad jihočínských farmářů, což mj. znamená, že tito „generální manažeři“ fiktivních podniků často neumí ani základy angličtiny. Ke své „obchodní činnosti“ používají překladatele, které si ale najímají jen na konkrétní zakázky (podvody). Pokud takovému „manažerovi“ zavoláte přímo, anglicky se s ním pravděpodobně nedomluvíte. Geograficky – dejte si pozor zejména pokud obchodní nabídka pochází z provincií Jiangsu, Fujian,Guangxi, Yunnan, ale i Shaanxi nebo Henanu (města jako Xian, Luyan, Zhenzhou, Kunming nebo Guilin). Velmi užitečná je v tomto smyslu databáze čínských scammerů společnosti Kompass na adrese http://www.kompass.com.cn/notice_en.htm. Neváhejte do ní preventivně nahlédnout. Vždy si ověřte, odkud Váš partner pochází, a vyzkoušejte, jestli mluví anglicky.

Obecně lze doporučit před nákupem vždy zjistit co nejvíce informací o zboží, které je předmětem vašeho zájmu – vyžádejte si detailní fotografie, nespokojte se jen s těmi, které dal prodávající na svůj web. Pokud bude muset partner zboží nově vyfotit, budete tím mít potvrzeno, že ho má skutečně k dispozici (scammer pouze virtuálně). U větších zakázek je také velmi vhodné vyžádat si od partnera reference – dodal již někomu v Evropě, nebo ještě lépe, někomu ve vaší geografické blízkosti? Je možné toto zboží vidět, nebo alespoň zatelefonovat nějakému ne-čínskému zákazníkovi a ověřit si solidnost partnera? Vždy chtějte fotky zboží vyfocené speciálně pro vás a žádejte si reference na spokojené zákazníky.

Většina scammerů používá při realizaci svých podvodných obchodů služeb tzv. money by wire společností, jako je Western Union nebo Money Gram, zajišťujících nebankovní převody peněz. Tento způsob peněžního transferu funguje tak, že se prodávající s kupujícím dohodnou na společném hesle, po jehož sdělení vyplatí prodávajícímu „jeho“ pobočka např. Western Union peníze, které kupující předtím u své pobočky složil. Ač tyto společnosti proti scamu tvrdě bojují, je potřeba si uvědomit, že jejich služby jsou k realizaci obchodů naprosto nevhodné (především tam, kde jde o velké částky, a/nebo kde se partneři důkladně neznají). Pokud se i přesto rozhodnete využít tohoto způsobu placení, nesdělujte kupujícímu tzv. kontrolní číslo peněžního převodu (money transfer control number - MTCN), které vám přidělí na vaší pobočce při odesílání peněz, dokud nechcete, aby měl kupující skutečně k penězům přístup. Běžnou taktikou scammerů je požádat o toto číslo před tím, než zásilku odešlou, s odůvodněním, že se chtějí ujištění o odeslání peněz. Skutečnost je ovšem taková, že např. Western Union stačí MTCN k tomu, aby peníze vyplatila (nepožaduje sdělení hesla). Používejte služeb Western Union a Money Gram pouze v případě, že kupujícímu důvěřujete, a nikdy nesdělujte předčasně heslo ani kontrolní číslo peněžního převodu.

Pozor i v případě, že vás obchodník vyzve k platbě bankovním převodem. Kupující by se měl mít rozhodně na pozoru, pokud je účet prodávajícího veden na jméno fyzické osoby a nikoli na jméno právnické osoby, tedy firmy. Založit firemní účet bez potvrzení o existenci firmy v Číně není možné, proto účet na jméno „obchodníka“ napovídá, že daná firma vůbec neexistuje. Vždy se snažte obchodovat s těmi partnery, kteří uvádějí účet znějící na jméno společnosti, nikoli na jméno fyzické osoby.

Ne všichni scammeři však chtějí pouze „prodávat“. V poslední době se množí i případy scammerů  - kupujících. Ti osloví firmu s požadavkem na koupi výrobků, nabídnou skvělé platební podmínky (obvykle 40% jako zálohu předem), nevyžadují žádné vzorky a téměř nejednají o ceně dodávky. Jedinou podmínkou bývá, aby česká strana přijala pozvání do ČLR (samozřejmě na vlastní náklady) a podepsala smlouvu na místě, někdy požadují jen uhrazení notářských poplatků předem (pouhých několik tisíc EUR). V Číně pak tito scammeři podmíní uzavření obchodu složením určité částky (na notářské poplatky, na dárky pro úředníky, na úplatky celníkům atd.) a po jejím získání podepíší (bezcennou) smlouvu. Poté se po nich slehne zem. Jednání takových scammerů je často natolik sofistikované, že jsou si schopni pronajmout kanceláře, resp. celá patra kancelářských budov, vybavit je logem své (neexistující) firmy a během několika měsíců takto podvést celou řadu mimočeských firem. Scammer může vystupovat i v roli kupujícího. Mějte to na paměti a nikdy jako prodávající neplaťte žádné peníze předem a nenechte se vmanipulovat ani do platby jakéhokoli notářského poplatku!Obchodní smlouvy s v ČLR zpravidla notářsky neověřují. Za vše hovořící je pak požadavek o zaslání notářských poplatků převodem z ČR. Žádná smlouva nemůže být ověřena bez přítomnosti obou stran.

Je potřeba říci, že možnosti českých zastupitelských úřadů v Číně jsou jen velmi omezené, pokud jde o pomoc občanům, kteří již jsou v situaci, kdy odeslali peníze bez záruky do ČLR a nejsou schopni je získat zpět. Z dosavadních pokusů o kontaktování čínských subjektů vyplývá, že po prvním signálu o zapojení oficiálního zastoupení ČR (pokud je vůbec spojení funkční) se zpravidla začnou zahlazovat stopy a dojde k ukončení činnosti ( bude pravděpodobně dříve či později znovu obnovena pod jiným názvem a kontaktním spojením). Vymáhání zaplacených prostředků prostřednictvím  čínských orgánů je přinejmenším časově náročné a pozitivní výsledek není zaručen. A zapojení právních subjektů do vymáhání automaticky přináší náklady, které budou s velkou pravděpodobností vyšší, než je vymáhaná částka. Dbejte prosím vždy především prevence.

 

Pokud máte jakékoli dotazy, kontaktujte ekonomický úsek českého velvyslanectví v Pekingu na adrese commerce_beijing@mzv.cz.

Autor článku: Mgr. Jan Hebnar