Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak z Číny importovat zboží a nespálit se?

Stahujte praktický návod zpracovaný ekonomickým úsekem zastupitelského úřadu v Pekingu popisující, jak minimalizovat riziko importu zboží z Číny.

Vážení kolegové,


Každý týden se na nás v průměru obrací dvě až tři firmy se stejným problémem. Dovoz z Číny se pro ně stal z důvodu nesplněných závazků ze strany čínského dodavatele noční můrou. Se zhoršující se ekonomickou situací v Říši středu přibývá oklamaných klientů i obchodních partnerů.


Nestaňte se jedněmi z nich.

Import zboží z Číny není nikdy zcela bez rizika. Ani zkušený importér se čas od času nevyhne situaci, kdy z Číny neobdrží objednané zboží. Nemusí se nutně stát obětí záměrného trestného činu. Někdy může dodavatel nečekaně zkrachovat, nebo vypravit nevhodně zabalené zboží a odsoudit ho tak ke zkáze během přepravy. Jakkoli se takovým situacím nelze úplně vyhnout, lze alespoň omezit vzniklé ztráty. Pokusme se tedy - i s přispěním tohoto „návodu" - situaci změnit k lepšímu. Existují názory, že se malým a středním podnikatelům dovoz čínského zboží napřímo vůbec nevyplatí a je pro ně výhodnější nakoupit od velkého - národního/domácího - importéra, který může při velkých objednávkách riziko ekonomické ztráty eliminovat investicí do důkladného prověření dodavatele, kontroly kvality před naloděním zboží a přípravou funkční a podle čínských zvyklostí uzavřené smlouvy.

Považujeme za přínosné tuto úvahu vytknout před úplně první závorku.

Na druhou stranu to, zda zboží z Číny dovézt přímo či skrze zprostředkovatele, je na ekonomické úvaze každého podnikatele. A tento návod si neklade za (nemožný) cíl poskytovat rady v této oblasti. O co se však snažíme, je seznámit na následujících stránkách v 7 krocích podnikatelskou veřejnost s tím, jak rizika spojená s dovozem zboží z Číny eliminovat. Na počátku je zapotřebí najít vhodného partnera. O cestách, jak tohoto partnera najít se dozvíte v prvním kroku. V druhém kroku vám doporučujeme nástroje sloužící k ověření dodavatele. V části „Komunikace s dodavatelem", tedy v části tři, nabízíme několik užitečných rad, jak připravit podmínky pro úspěšný obchod. Následnou platbu a smluvní podmínky, včetně právních formalit, vyjasňujeme v pátém a šestém kroku. V Poslední části věnujeme pozornost převzetí zboží a případné reklamaci.

Nejjednodušší je poučit se z chyb ostatních. A učebního materiálu lze (bohužel) stále sbírat mnoho a mnoho, jakkoli si velmi přejeme a svým dílem se snažíme přispět k tomu, aby tyto „edukativní zdroje brzo vyschly".

Jan Hebnar
zástupce vedoucího ekonomického úseku
zastupitelský úřad ČR v Pekingu

 

Dokument stahujte zde.

 

přílohy

Import_z_Ciny.pdf 2 MB PDF (Acrobat dokument) 3.2.2012