Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newsletter ekonomického úseku - květen 2011

31. května 2011 vyšlo květnové číslo Newsletteru ekonomického úseku.

Tento měsíc jsme pro vás připravili jako téma čísla spor amerického vyhledávače Yahoo a čínského giganta Alibaba Group. Koupě 40 procentního podílu v čínském pohádkově znějícím vyhledávači se pro Yahoo brzo může stát epizodou zcela jiného, možná i hororového žánru.  V obecné rovině pak kauza Yahoo zahraničním investorům opět připomíná, že investování v Číně má - podobně jako obchod se "zemí středu" - svá specifika.
V květnovém čísle newsletteru také najdete krátkou noticku o výsledcích aktuálního průzkumu o stavu podnikatelského prostředí v Číně pořádaného Evropskou hospodářskou komorou (stoupá počet  evropských firem, kterým v Číně rostou zisky, stejně tak však sílí nespokojenost s diskriminací zahraničních podnikatelů ze strany čínské vlády).
V rozhovoru čísla se představí Bedřich Musil, zástupce Svazu strojírenské technologie a dlouholetý znalec místních poměrů, který například prozradí, že "na běžném jednání jsem seděl hodiny a hodiny většinou sám proti 12 kouřícím Číňanům. Jedinou útěchou byl fakt, že by to s ohledem na poměr počtu jejich obyvatel mohlo být i 130."

Květnové číslo Newsletteru EK stahujte ZDE.

přílohy

kveten2011.pdf 161 KB PDF (Acrobat dokument) 8.11.2011