Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newsletter ekonomického úseku - srpen a září 2011

29. září 2011 vyšlo dvojčíslo Newsletteru ekonomického úseku za srpen a září 2011.

Tento měsíc jsme pro Vás připravili jako téma projev premiéra Wena na ekonomickém summitu v Dalianu. Premiér Wen i tentokrát dostál pověsti politika, který s oblibou víří poněkud stojaté vody kolem  reformy čínského politického systému. Projev v Dalianu se tohoto tématu dotýká. Je konkrétní a proto kontroverzní. Má Čína po slovech, která zazněla v severočínské metropoli, skutečně zase o krůček blíže k demokracii západního střihu, nebo jde stále o hledání "čínské cesty"?
Tento newsletter je výjimečný tím, že poprvé uveřejňuje článek od hostujícího autora. Petr Hýl ze společnosti Hyl s.r.o., pořadatel ambiciózní akce China Investment Forum, se na stránkách našeho bulletinu zamýšlí nad tím, zda můžeme očekávat výprodej amerických dluhopisů ze strany čínské vlády. Petr se domnívá, že se tak nestane a nabízí několik přesvědčivých argumentů.
Konečně pak toto číslo obsahuje článek o problému, který může výrazně zpomalit rozjetou čínskou lokomotivu. Stárnutí populace. Jak udržet v běhu exportní čínskou mašinu profitující stále především z levné pracovní síly, když mladým Číňanům se do úmorné práce v továrnách příliš nechce a především - je jich čím dál tím méně?

Newsletter EK stahujte ZDE.

přílohy

srpen_zari2011.pdf 175 KB PDF (Acrobat dokument) 8.11.2011