Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newsletter obchodního úseku - leden 2010

31. prosince vyšlo lednové číslo Newsletteru obchodně-ekonomického úseku

Vážení přátelé,

dovolte mi, abych Vás několika krátkými větami přivítal u druhého čísla Newslettru obchodně ekonomického úseku ZÚ Peking.

Než jsem přijel do Číny, nemohl jsem se nepokusit alespoň částečně seznámit s čínskými tradicemi, zvyky a kulturou. Bohužel ještě ani dnes nemohu tvrdit, že bych byl v těchto oblastech více než mírně poučeným laikem. Přesto jsem vždy se suverénní razancí graduovaného sinologa (kterým tedy nejsem) odpovídal na otázku často pokládanou z domova: „Slaví Číňané Vánoce?“, sebevědomým „Ne.“

Tedy alespoň do chvíle, než jsem se v posledním měsíci tohoto roku prošel centrem Pekingu, abych uviděl vánoční výzdobu, která se v některých ohledech směle vyrovná výzdobě center amerických nebo evropských měst.

leden

To mne přivádí k závěru, že ačkoli Evropa i Amerika tradičně prohrávají s Čínou ve všech ukazatelích obchodní bilance a vzájemná výměna zboží a služeb se propadá stále hlouběji do červených čísel (byť trend se alespoň zpomaluje), jeden exportní artikl – třebaže jej v tabulkách nenajdete – se nám do ČLR daří vyvážet minimálně tak, jak proudí zboží z Východu k nám. Naše svátky, zvyky a v širším smyslu také kulturu.

Bude zajímavé sledovat, co si Číňané z „našich“ svátků odnesou. Jestli se jim alespoň částečně podaří proniknout hlouběji za rozesmátou tvář umělohmotného Santa Clause, prosincové dárkobraní a lednové výprodeje.

Až se tedy – i tento rok - budete upřímně radovat z vánočních dárků, třeba páru nových bačkor a oranžových ponožek (samozřejmě „Made in China“), vězte, že v tom možná jako Češi nejste  sami.

Všechno nejlepší do nového roku 2010.

Jan Hebnar

zástupce vedoucího OEU

ZÚ Peking

Lednové číslo stahujte zde.