Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České inovace chtějí do Číny

Dne 23. ledna se v pekingském (nebo nechat v originále Beijing) International Technology Transfer Center, které sídlí v proslulé pekingské futuristické čtvrti Haidian (známě též jako Silicon Valley) konala akce, během které radové pro vědu a výzkum několika unijních ambasád představili čínskému publiku ( složenému převážně z vědců, zástupců technologických firem čí výzkumných institucí) politiku své země pro podporu vědy a inovací a nabídli konkrétní mechanismy spolupráce s ČLR.

Za ČR se prezentace účastnila Sandra Lang Linkensederová, které ve svém vystoupení představila ČR jako evropskou zemi s vyspělými technologiemi a řadou inovačních firem (koneckonců kromě tradičních výrobků, jako je sklo či pivo, nabízí ČR unikátní technologické know-how hned v několika oblastech). ČR si je dobře vědoma, že jedině efektivní podpora inovačních schopností, výzkumu a jeho následné aplikace i komercializace dokáže zemi zajistit udržitelnost tempa s aktuálními požadavky globálního trhu. V ČR proto vznikají nová výzkumná centra excelence. Kromě nich S. L. Linkensederová představila také konkrétní příklady úspěšné spolupráce ČR v ČLR ve výzkumu, inovacích a technologickém transferu. Z úspěchů posledních let lze uvést:
- Otevření pobočky Beijing Genomics Center v Praze, která se zabývá výzkumem v oblasti genetiky a reprodukce.
- Českou biotechnologickou společnost SOTIO, která pracuje na výzkumu vyvíjející nové léčivé přípravky zaměřené na léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění, a která v letošním roce otevře laboratoře a administrativní zázemí v biotechnologickém parku v jižní části Pekingu.
- Nafigate China (dceřiná společnosti Nafigate Corp.) a Guodian Technology & Environment Group Corporation Ltd. v rámci projektu česko-čínské spolupráce v oblasti vývoje nanovlákenných aplikací v prosinci minulého roku zahájily činnost společného vývojového centra GD Nanodec. Cílem této spolupráce je vývoj řady nanovlákenných aplikací především pro oblasti čištění vody a vzduchu a jejich co nejrychlejší uvedení na čínský i globální trh.
- Čerstvým úspěchem NAFIGATE Corporation a.s., jež se zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, je dále podpis smluvního ujednání s čínskou společností Suzhou Cleanet, které čínské straně umožní využívat unikátní českou technologii Hydal, již vyvinul tým docentky Ivany Márové na VÚT v Brně. Aktuálně se pracuje na založení společného podniku
Během prezentace S. L. Linkensederová také zmínila, že diplomatické vztahy mezi ČLR a ČR oslaví v roce 2014 zasloužilé 65. výročí, ke kterému se bude vázat řada zajímavých akcí. Vzhledem k tomu, že jednou ze současných priorit zastupitelského úřadu v Pekingu je podpora českým inovacím a moderním technologiím se vstupem na čínský trh, uvažuje úřad o organizaci tzv. Czech Technology Days, během kterých by se české firmy a instituce excelující v inovacích, technologiích a R&D představily potenciálním čínským partnerům v několika metropolích.