Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České sklo v Pekingu pod jednou střechou

Co by kamenem dohodil a zbytek doběhl od Paláce nebes, turistické ikony Pekingu, a neméně slavného turistického obchodního rejdiště Pearl Marketu, se nachází na první pohled nenápadná budova bez bombastických neonů a reklamních světel, ukrývající plody snažení mnoha českých sklářů.

Mluvíme o Pekingském středisku skla (Beijing Glass Centre), což je slibný a pyšný název, k jehož postupnému přetavení v realitu nyní nejvíc napomáhají právě tradiční české výrobky. V přízemí a druhém patře, které slouží pro obchodní účely a postupně se plní jednotlivými zástupci čínských a evropských dodavatelů, se nachází zatím tři obchody, nabízející dovezené originální zboží z dalekého Česka. Ve vitrínách a policích se blýskají výrobky Crystalexu, Moravských skláren Květná, Sklárny Slavia, firem Caesar Crystal, Rückl Crystal, Ševčík Ladislav a Crystal Bohemia. Návštěvníci, kteří se zatím rekrutují spíš z firemního sektoru, si mohou vybrat z poměrně široké nabídky nápojového skla, užitkového skla, dárkových setů atd. Vzhledem k tomu, že počet zastoupených českých firem i jejich nabídka v současnosti převyšuje přítomnost ostatních zemí jako je Francie, Německo, Itálie, Švédsko, Ukrajina, Rusko či Slovensko, existuje zájem i o nové přírůstky z Čech do portfolia dodavatelů.

Ideou majitelů BGC (Beijing Glass Group Co., jedna z největších sklářských firem v ČLR se širokým rozmachem působnosti) je vytvořit středisko kvalitního evropského skla, které by přitáhlo místní zákazníky na jedno místo a uspokojilo zde jejich potřeby. BGC proto českým zájemcům nabízí výhodné podmínky v případě pronajmutí obchodu (bezplatný pronájem na dobu jednoho roku, pouze za úhradu energií, poskytování doprovodných služeb včetně vyhledání partnera), případně doporučuje vstoupit do jednání s již etablovanými zástupci českých sklářů v jejich obchodním domě. V reakci na jejich nabídku navrhli zástupci velvyslanectví rozpracovat ideu prodejní galerie českého skla, která by zvýšila povědomí o českém skle a designu obecně. Tato myšlenka byla přijata s velkým zájmem, proto věříme, že v brzké době přineseme zprávu ze slavnostního otevření galerie a přispějeme ke zvýšení počtu zastoupených českých značek.

Zájemci z řad českých sklářů i návštěvníci se mohou kdykoli obrátit na velvyslanectví v Pekingu.

Galerie


CIMON