Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČESKÉ ZEMDĚLSKÉ A POTRAVINÁŘSKÉ PRODUKTY BLÍŽE ČÍNSKÉMU TRHU

Ve dnech 12-15. května navštívil ČLR 1. náměstek Ministerstva zemědělství ČR, pan Jiří Jirsa, aby se společně s ministry zemědělství Francie, Polska a jiných evropských zemí zúčastnil zahájení jednoho z největších potravinářských veletrhů SIAL (www.sialchina.com) v Šanghaji a svojí přítomnosti podpořil sedm českých firem, které se výstavy v čínské metropoli účastnily. Náměstek Jirsa využil cesty také k navázání nových kontaktů a k prohloubení stávajících vztahů v zemědělské oblasti.

Generální konzulát ČR v Šanghaji  zorganizoval setkánípana náměstka s panem Ping Jiang, členem Stálého výboru KS ČLR v Šanghaji, který také uspořádal večeři ve společnosti vysokých představitelů regionální „Komise pro zemědělství“ (resp. ministerstva zemědělství šanghajské autonomní municipality). Večeře se účastnil také viceprezident potravinářského gigantu Bright Food, který má zájem o další investice či akvizice v ČR. Náměstek Jirsa při této příležitostipředal čínské straně pozvání do ČR na červen t.r. a navrhl několik konkrétních bodů, na které se lze zaměřit (posílení investic do výroby masových konzerv  a malých pivovarů, akvizice akcií lihovarnických podniků apod.).

Pan náměstek v doprovodu ředitele … J. Romana (MZe ČR), zástupce velvyslanectví ČR v Pekingu a ředitele CzechTrade Šhanghaj navštívili i Shanghai Food and Drug Administration, která má na starosti potravinovou inspekci a certifikaci léčiv včetně kosmetických přípravků. Jednání bylo obecné, přesto však velmi důležité z hlediska navázaní užších kontaktů užitečných pro české dovozce. V Šanghaji se NM Jirsa také setkal s výhradním dovozcem českého Budějovického Budwaru do ČLR (Shanghai JD Trading Co., LTD).

Po dvou dnech v šanghajské metropoli s 24 milióny obyvatel a s HDP 13tis. USD na obyvatele se delegace MZe přesunula do hlavního města k jednání na centrálních partnerských institucích. Pekingský program začal na Delegaci EU pro ČLR a Mongolsko, kde proběhla diskuse o současné relaci EUČína, resp. o výzvách i možnostech v oblasti potravin, zemědělství a vzájemných projektů např. v oblasti bezpečnosti potravin.

Následovalo přijetí náměstkem inspekčního orgánu „General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine of the People's Republic of China“ (http://english.aqsiq.gov.cn/), pod který spadá mj. registrace zahraničních dovozců potravin. Hlavním tématem rozhovoru byla aktuální certifikace českých dovozců mléčných výrobků, jejichž cesta na čínský trh má od 1. května 2014 nová pravidla. Diskutovalo se i o dalších typech produktů, včetně masa a masových produktů. Náměstci potvrdili, že ČLR je jednak pro české vývozce stále více atraktivní trh a ČR má co nabídnout  potravinami a potravinovými produkty počínaje a potravinářskými technologiemi konče. Zajímavé by bylo posílit výměnné stáže mezi univerzitami. J. Jirsa s cílem vymezit konkrétní kroky k prohloubení spolupráce navrhl podpis memoranda o porozumění, které by pomohlo vzájemnému obchodu s potravinářskými a zemědělskými komoditami a výměně informací. AQSIQ podpořil vytvoření expertní skupiny (později potvrzeno také zapojení MZe ČLR), která na společném textu může začít obratem pracovat. Následovalo setkání s prezidentem státní společnosti Ershang Group, jež sdružuje 30 hlavních potravinových zásobitelů vládních institucí po celé ČLR. V Pekingu patří společnostem sdruženým v Ershang Group 70 % trhu s vínem, které lze potenciálně využít i pro distribuci českého piva či lihovin.

Dne 16. Května se NM Jirsa sešel   s p. Ying Wang, vrchním ředitelem pro mezinárodní spolupráci. Obě strany diskutovaly současný stav relace v zemědělské oblasti, vyměnili se vzájemně pozvání do ČR na úrovni ministrů a domluvili se na přípravě bilaterální dohody/MoU.. Dokument by mohl být v ideálním případě podepsán během návštěvy prezidenta ČR Miloše Zemana v ČLR na konci roku 2014. Zástupce MZe Jan Roman také pozval delegaci MZe na zasedání Smíšeného ekonomického výboru, která by po 6 letech měl opět zasednout v Praze na podzim t.r. a dát tak vzájemných vztahům novou dynamiku.

NM Jirsa také neopomněl zmínit konkrétní problémy českých dovozců mléka, krmiva pro domácí zvířata apod. a požádal čínskou stranu a akceleraci schvalovacích procesů.