Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hledání nových cest ve vztazích s ČLR

Čína je jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. Není proto divu, že Peking od 22. do 30. března navštívila delegace vysokých představitelů ČSSD a představitelů zákonodárné i výkonné moci ČR vedená 1. místopředsedou ČSSD, hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů a měst ČR M. Haškem.

ČLR je v současnosti třetím největším obchodním partnerem ČR, druhým největším dovozcem zboží, ale v žebříčku našich vývozních trhů je až na sedmnáctém místě. Náš vzájemný obchod dosáhl 20,5 miliardy dolarů, což je opět rekordní úroveň. V loňském roce k nám přijelo 108 tisíc čínských turistů, kteří podle statistik patří mezi nejvíc utrácející návštěvníky. Z pohledu světové ekonomiky je Čína nyní již na druhém místě podle velikosti pouze za Spojenými státy, její zapojení do světové politiky se stává stále výraznějším.

Není proto divu, že se do Pekingu v těchto dnech (přesněji od 22. do 30. března) vydala delegace vysokých představitelů ČSSD a představitelů zákonodárné i výkonné moci ČR vedená 1. místopředsedou ČSSD, hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů a měst ČR M. Haškem. Jejím cílem je hledat témata společného zájmu v ekonomice, politice, kultuře a dalších oblastech společenského života, dodat nový impulz politickým kontaktům, podpořit rozvoj vzájemných vztahů a zviditelnit ČR v zemi, která patří mezi ekonomické tahouny posledních desetiletí a slibné trhy budoucnosti.

Delegace, v jejíž sestavě nechybí místopředsedové Poslanecké sněmovny L. Zaorálek a Z. Škromach, hejtman Jihočeského kraje J. Zimola, primátor města Ostravy P. Kajnar, starosta města Náchoda J. Birke, stínový ministr financí ČSSD J. Mládek, jakož i vedení Česko-čínské komory vzájemné spolupráce a zástupci firem PPF, ČEZ, Škoda Machine Tools, Česká zbrojovka, OHL-ŽS Brno, Huawei Česká republika, Vítkovice Machinery Group či Unicontrols navštívila v těchto dnech hlavní město Peking, kde se setkala kromě čínských partnerů s velvyslancem ČR L. Sečkou a diplomaty velvyslanectví, dále byla hostem Farmy česko-slovensko-čínského přátelství u města Cangzhou v provincii Hebei a návštěvu ČLR ukončí pobytem v čínské kolébce obchodu Šanghaji.

koktejl1

Velvyslanec Libor Sečka s místopředsedou Poslanecké sněmovny L. Zaorálkem

koktejl2

Velvyslanec Libor Sečka s 1. místopředsedou ČSSD, hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů a měst ČR M. Haškem.