Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Když přátelé těží na farmě ropu

Ve dnech 16. a 17. prosince 2009 byl velvyslanec Libor Sečka pozván k návštěvě Farmy čínsko-česko-slovenského přátelství v provincii Hebei. Farma vznikla v 50. letech a jako ocenění daru 600 kusů zemědělské techniky od ČSSR byla pojmenována odkazem na Českou republiku.

Z malého zemědělského družstva, kterému v roce 1956 poslala vláda ČSSR zhruba 600 kusů zemědělské techniky, je dnes město s celkovým počtem 50 000 obyvatel a 600 firmami. Obrat farmy dosahuje jedné miliardy euro a zemědělská činnosti již dávno netvoří stěžejní podíl této částky (později představitelé farmy hovořili o pouhých 3 procentech obratu). Největším zdrojem příjmů je rafinerie, která byla zbudována v 80. letech. Kromě zmiňovaného zemědělství se farma zabývá také živočišnou výrobou (skot a ryby), mlékárenskou produkcí, ale také výrobou pokročilé elektroniky.

Farmu čínsko-česko-slovenského přátelství tak není jednoduché zařadit v rámci kategorií obvyklých v jiných zemích. V prvé řadě se samozřejmě jedná o obrovský podnik s vysoce diverzifikovanou ekonomickou produkcí a poněkud zavádějícím označením„farma“. Z pohledu běžného návštěvníka však farma vypadá spíš jako město (resp.v čínských poměrech vesnice) s vlastní infrastrukturou (včetně náměstí) a občanskouvybaveností. Je evidentní, že zatímco stěžejní ekonomický přínos pro farmu představuje zpracování ropy, již dnes se vedení snaží soustředit se také na moderní technologie, jako jsou například sofistikované prezentační pomůcky firmy Haijie. Vedle moderních technologií však sázejí představitelé farmy také na rozvoj (rekreačních) služeb, což dokumentuje výstavba golfového hřiště a chystaný projekt lázeňského areálu.

Pracovní jednání

Delegace ZÚ Peking v rámci prvního dne návštěvy farmy shlédla nově zbudované golfové hřiště, které by společně s projektovanými lázněmi mělo lákat jak návštěvníky z blízkého okolí, tak z 3 hodiny vzdáleného Pekingu. Členové delegace byli také pozvání na krátkou prohlídku nových vilových domů, které kolem hřiště v minulém roce vyrostly, a jejichž prodejní cena v souvislosti s očekávaným rozvojem regionu v uplynulém roce vzrostla o 300 procent. Poté delegace zamířila do místní školy, kde se setkala s učitelským sborem a ocenila velmi moderní podmínky, ve kterých výuka dětí probíhá.

Návštěva školy

Druhý den ráno zamířila delegace na prezentaci firmy Hebei Haijie Modern Educational Equipment Co., která se zabývá výrobou prezentačních tabulí a řečnických pultů s integrovanými informačními technologiemi. Poté delegace navštívila zmiňovanou rafinerii a nedaleké rybí sádky. Konečně pak delegace zamířila k monumentálnímu památníku česko-čínského přátelství a prošla obdobně koncipované náměstí. Následovalo závěrečné pracovní setkání s vrcholnými představiteli farmy, kde byly dohodnuty další oblasti spolupráce (především co se týče obchodu, kultury, ale také školství)

Před památníkem přátelství

Samostatnou kapitolou je vztah vedení a zaměstnanců (resp. obyvatel) farmy k České republice, který je až překvapujícím způsobem přátelský a upřímný. I s ohledem na skutečně ambiciózní rozvojové plány farmy (související s výstavbou ekonomické zóny) bude v budoucnu klíčové tento vztah podporovat - ekonomická entita s více než milionovou populací může být velmi zajímavou z hlediska obchodně ekonomických vztahů mezi ČR a ČLR. V souvislosti s ekonomickou silou farmy pak může být také v blízké budoucnosti zajímavé téma investic farmy do ČR. Nejaktuálnější by však mohla být otázka spolupráce v oblasti školství, která souvisí s plánem farmy v následujících letech postavit 4 (!) nové univerzity.